برای شروع لطفا خودتان را معرفی بفرمایید

بنده محمد باقری هستم. در ۱۹ بهمن ۱۳۶۹ در خانواده ای مذهبی در تهران به دنیا آمدم. در دو سالگی به علت شغل پدرم به مشهد مهاجرت کردیم. تا قبل از دانشگاه تمام تحصیلاتم را در مشهد گذراندم. به علت علاقه به علوم دینی در دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی تحصیل کردم. از کودکی به رشته تاریخ علاقه داشتم و همواره کتاب های تاریخی را مطالعه می کردم به همین خاطر تصمیم گرفتم که در دانشگاه رشته تاریخ بخوانم و به صورت تخصصی در زمینه تاریخ نگاری فعالیت کنم.

در سال ۱۳۸۸ کنکور شرکت کردم و در رشته تاریخ دانشگاه تهران پذیرفته شدم. برای ادامه تحصیل علاقه ای نداشتم که در تهران زندگی کنم و بیشتر مایل بودم در مشهد و در کنار اعضای خانواده ام زندگی کنم به همین خاطر در آزمون کارشناسی ارشد رشته تاریخ تشیع دانشگاه فردوسی مشهد را انتخاب کردم و در این رشته هم پذیرفته شدم. هم اکنون هم ترم آخر تحصیلم در مقطع کارشناسی ارشد است و مشغول نگارش پایان نامه ام درباره دولت عبدالله بن معاویه بن عبدالله بن جعفر بن ابی طالب می باشم. دولت وی اولین دولت شیعه در ایران و چهارمین دولت شیعه در گستره تاریخ اسلام می باشد.

چه شد که در زمینه تاریخ و تمدن طبس به پژوهش پرداختید؟

پدر و مادر بنده از اهالی روستای دهنو ون از روستاهای بخش عشق آباد طبس هستند. بیشتر اقوام بنده هم طبسی هستند و طبسی های بسیاری به خانه ما آمد و شد می کنند. علاوه بر این در احادیث ما هم آمده است که حب الوطن من الایمان. علاقه بنده هم به کارهای پژوهشی موجب شد که درباره طبس دست به قلم ببرم.

لطفا درباره کتاب هایتان درباره طبس بیشتر توضیح دهید.

اولین کتاب بنده در رابطه با طبس کتاب «طبس پژوهی» می باشد. در این کتاب به گردآوری علمی ترین مقالات درباره تاریخ و تمدن طبس پرداختم. همچنین مدخل طبس گلشن در تمام لغت نامه ها و دانش نامه ها را گردآوری نمودم و تحت عنوان ضمیمه در بخش آخر کتاب چاپ شده است.

کار دوم بنده در رابطه با طبس، کتاب «اظهری نامه» می باشد. محمدرضا اظهری از فرهیختگان خطه طبس بوده است که ده مقاله درباره طبس نوشته است و به حق هم مقالات خوبی است. بنده در این کتاب مجموعه مقالات محمدرضا اظهری را گردآوری و چاپ نموده ام. این کتاب ادای دینی است به یکی از فرهیختگان طبسی.

کتاب سوم بنده درباره طبس، کتاب روزنامه خاطرات منشی باشی است. از زمان نادرشاه افشار تا ظهور سلسله پهلوی در طبس خاندان بنی شیبان حکومت می کرده اند. منشی باشی رییس دیوان رسائل آخرین حاکمان این خاندان بوده است. از آنجا که وی در سفر و حضر همراه با حاکمان طبس بوده است روزنامه خاطرات وی حاوی اطلاعات گران بهایی درباره این دوره از تاریخ محلی طبس و خراسان و یزد می باشد و حقایق گمشده بسیاری را روشن در این باره می سازد.

بقیه آثار بنده درباره طبس به مشکان طبسی اختصاص دارد. یادم هست یک بار که داشتم کتاب جغرافیای تاریخی طبس را می خواندم خیلی مختصر درباره مشکان طبسی اشاره کرده بود و از باستانی پاریزی نقل کرده بود که وی مشکان طبسی را فلسفه دان قرن اخیر می دانسته است. کنجکاو شدم و به جستجوی اطلاعات درباره مشکان طبسی پرداختم. از هرجای مطلبی درباره مشکان می دیدم یادداشت برداری می کردم چند کتاب از وی در همان سال های حیاتش چاپ شده بود آن ها را تهیه کردم اما متوجه شدم که وی بسیاری کتاب چاپ نشده دارد که در آثار خود به آن ها اشاره کرده است. به همین منظور با خانواده ایشان ارتباط برقرار کردم. ایشان با گشاده رویی پذیرای بنده شدند و پس از این که مقصود خود را بیان کردم ایشان آثار چاپ نشده مشکان طبسی را در اختیار بنده گذاشتند. پس از اینکه تمام آثار مشکان طبسی را گردآوری کردم متوجه شدم که مشکان طبسی تنها فلسفه دان نبوده است بلکه علامه بوده است علامه ای ذوالفنون که در اکثر علوم زمانه خویش صاب نظر و صاحب تالیف بوده است. به همین خاطر تصمیم گرفتم که مشکان طبسی را به جامعه علمی معرفی کنم آن گونه که حق وی است.

بنده برای چاپ این کتاب ها خیلی زحمت کشیدم. تایپیست ها معمولا به خاطر ناخوانا بودن متون که معلول گذشت هفتاد تا نود سال از تاریخ نگارش این متون بوده از پذیرش تایپ آن ها استنکاف می ورزیدند. خواندن بسیاری از این متون بسیار مشکل بود.

مجموعه آثار مشکان طبسی در هشت جلد چاپ شده است. در هر جلد یک علم مشکان طبسی در آن تبحر داشته است آثار مربوط به آن را چاپ کرده ام. در مجموع سی کتاب و رساله در این هشت جلد آمده است.

علاوه بر چاپ آثار مشکان طبسی، یادنامه وی با عنوان شط شیرین پرشوکت را به قلم حقیر چاپ نمودم.

امیدوارم با چاپ این آثار حد اقل ادای دین خود را نسبت به طبس، این درّ یتیم کویر ادا نموده باشم.


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی