اختیاری

خبر هودر:جاذبه های بی نظیر کویر در طبس !

معمولا بیشتر ما قدر داشته هایمان را نمی دانیم ؛ وحتی بسیاری افراد شاخص و نخبگانی هستند که فقط زمانی که آنها را از دست می دهیم قدر و ارزششان برایمان روشن می شود ؟!

جاذبه های بی نظیر و بعضا کم نظیر موجود در حوزه وسیع شهرستان طبس در زمینه های گوناگون اعم از قوم شناسی و مردم شناسی ، مکانهای تاریخی و مذهبی ، و بخصوص اکوتوریسم و جاذبه های طبیعی و بسیاری حوزه های دیگر آنقدر زیاد است که نیاز به بحثهای مفصل دارد و توجه به هر کدام مطالبی جداگانه می طلبد که اگر انشاءالله عمری باشد به آن خواهیم پرداخت .

اما در این مطلب مختصر خواستم از برخی مشاهدات خاطره انگیز خود بخصوص در کویر مرموز و شگفت انگیز بگویم .

شاید تا همین چند سال قبل از مشاهده توریستهای خارجی که بعضا از مناطق دور دنیا همچون شرق آسیا ، اروپا و یا آمریکا برای دیدن کویر می آمدند تعجب می کردیم ، اما خوشبختانه اینروزها تفکر جامعه بسیار تغییر کرده و روز به روز شاهد افزایش سطح آگاهی و توجه عمومی به محیط زیست ، منابع طبیعی و زیباییهای خدادای هستیم . جاذبه های کویر فوق العاده و بی نظیرند ، فقط چشم بینا ، نگاه متفاوت و درک عمیقتری می خواهند .

از معادن ذغالسنگ پروده به سمت نایبند ، واقع در میانه مسیر دیهوک_ راور ، راه  متروکه و میانبری وجود دارد که علیرغم کوتاهی قابل ملاحظه مسیر ، و بیشتر به دلایل امنیتی ، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و امیدواریم حداقل این نوشته بهانه ای شود برای توجه بیشتر .

چندین سال قبل تصمیم گرفته شد که این جاده خاکی متروکه را با گریدر تیغ بزنیم که کامیونهایی که از معادن به سمت کرمان می رفتند در صورت تمایل بتوانند از آن استفاده کنند . قبل از رفتن دائم به ما هشدار می دادند که این مسیر امن نیست و احتمال خطر جانی وجود دارد ! ، بهر حال برویم سر اصل مطلب .

هنوز چند کیلومتری از روستای پیکوه جلوتر نرفته بودیم که به منطقه ای رسیدیم که تمام سطح زمین پوشیده شده بود از سنگهای سیاه رنگ تقریبا هم اندازه که خیال می کردید این سنگها را یکی یکی با دست در سطح کویر چیده اند ؟! سیاه یکدست ؟! و جالب اینکه جنس سنگها همگی از سنگهای آذرین ، احتمالا بازالت ، با منشاء آتشفشانی بود .

اما عجیبتر اینکه بعد از اینکه چند کیلومتر جلوتر رفتیم و هنوز از مشاهده این منظره جالب و عجیب شگفت زده بودیم که ناگهان به منطقه ای رسیدیم که سطح زمین کاملا سفید شد ؟! سفید یکدست ؟! ایندفعه مواد سطح زمین که احتمالا شامل مواد معدنی با ترکیبات شیمیایی نمکی بود سفید یکرنگ بود ؟!

 البته درک زیباییهای این منطقه بکر که به علی آباد نایبند یعنی بزرگترین منطقه حفاظت شده حیات وحش کشور و بخصوص اصلیترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی ختم می شود در این جملات اندک قابل توصیف نیست و علاقه مندان واقعی به طبیعت بکر کویر باید از نزدیک ببینند .

منطقه جالب و البته عجیب دیگر منطقه ای معروف به  دشت عقیق  است . در مسیر دیهوک به بیرجند ، حدود بیست کیلومتری که از سه راهی راهداران در مجاورت روستای عرب آباد به سمت خور می روید به دشت صاف و شگفتی می رسید که سر تا سر آن به طول بیش از سی کیلومتر پوشیده از سنگریزه هایی از جنس عقیق است که در تمام دشت پراکنده اند . در میان این سنگها بعضا فسیلهایی مخصوصا از جنس خزه ها و جلبکهای دریایی به وفور یافت می شود که کاملا گویای این واقعیت است که زمانی در عمق دریا بوده ، و خود من چندین سال قبل زمانیکه در این مسیر کارهای راهسازی و پل سازی می کردیم مقادیری از آنرا جمع کرده بودم . البته بعدا تعدادی از نمونه های مختلف آنرا به جواهرسازیهای مشهد بردم که مشخص شد این سنگها در واقع همان عقیقهایی هستند که در جواهراتی مانند انگشتر بکار می روند ، ضمن اینکه بعضا خود ما افرادی را دیده بودیم که با وانت به منطقه می آمدند و سنگها را جمع می کردند ، ولی بنا به گفته جواهرفروشها قیمت ریالی آن زیاد نبود و می گفتند این سنگها را معمولا در مقادیر زیاد یک یا دو تن جمع می کنند و به کارگاههای جواهر تراشی که در آنزمان اکثرا در منطقه طلاب مشهد واقع بود می فروشند .

 بهر حال ، متفاوت نگاه کنیم و قدر داشته هایمان را بدانیم .

به امید فرداهایی بهتر .  محسن اختیاری


1 2 3 4 س

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. همشهری

  کاش قدر آنچه داریم بیشتر بدانیم

 2. محسن اختياري

  با سلام و ارادت خدمت تمامی دوستان عزیز
  معمولا افرادی مانند هنرمندان یا ورزشکاران و حتی بعضی سیاسیون که به هردلیل در معرض دید و نگاه جامعه هستند مورد توجه مردم قرار می گیرند و اکثر ما علاقه مند هستیم از برخی مسائل زندگی شخصی آنها اطلاعاتی داشته باشیم . خود من با وجود اینکه بیش از ۱۵ سال است که در مطبوعات و رسانه های استان همکاری می کنم و حتی در ده سال گذشته همواره بیشترین مطالب را در پر مخاطب ترین سایتهای استان داشته ام ولیکن علیرغم مهیا بودن تمامی شرایط بنا بر دلایل خاصی بهیچوجه تمایلی به مطرح شدن نداشته ام ، علی ایحال با توجه به سوالات مکرر برخی دوستانی که لطف دارند مواردی کلی را بیان می کنم که اگر فرصتی بود در آینده بیشتر خواهم گفت .
  من ابتدایی و راهنمایی را در طبس و دیهوک گذرانده ام و در سال ۷۱ از دبیرستان ایرانشهر یزد دیپلم ریاضی گرفته ام که به نوعی شاید اولین دیپلم ریاضی شهرستان طبس باشد چرا که اولین گروه دیپلمهای ریاضی شهرستان ، یکسال بعد از آن و در سال ۷۲ از دبیرستان نواب مدرک گرفتند .
  رشته تحصیلی ام عمران بوده در دانشگاه صنعتی اصفهان ( جهت اطلاعات عمومی دوستان مخصوصا پشت کنکوریها ، اینکه دانشگاههای صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در واقع دو شعبه دانشگاه معروف صنعتی آریامهر در قبل از انقلاب در شهرهای تهران و اصفهان بوده اند که هنوز هم دارای روابط و اشتراکاتی مانند آرم دانشگاهی مشترک و مشابه می باشند . )
  خدمت سربازی امریه در استانداری یزد .
  همسرم یزدی اصیل و معلم است و از آنجاییکه همواره ازدواج را مهمترین اتفاق زندگی می دانسته ام ، حتی مهمتر از تولد و مرگ ، چرا که ازدواج کاملا بر اساس اراده و تصمیم خود انسان است در حالیکه تولد و مرگ خارج از اراده ما و تنها در اراده خداوند است ، حساسیت ویژه ای برای آن قائل بوده ام و الان بسیار خوشحالم که مهمترین حادثه در زندگی ام به نوعی موفقترین اتفاق زندگی ام بوده و از این بابت همیشه خدا را شکر می کنم .
  یک پسر دارم ، آرین ؛ و یک دختر ، آندیا ؛ ۶ سال و ۸ سال ، که خوشبختانه حداقل از خودم باهوشتر هستند ! و مهمترین انگیزه ام برای زندگی وامید به آینده .
  از دوران دانشجویی سازی داشتم ، که البته هنوز هم هست ، و گاهی برای دل خودم مضرابی می گرفتم و آهنگی می زدم ؛ سنتور . که خوشبختانه الان به کار بچه ها می آید .
  در سال ۸۶ باتوجه به سوابق تحصیلی و اجرایی و اهمیت مسئولیت خاصی که در مجموعه راه و ترابری در حوزه استان برعهده داشتم و با توجه به شناخت آقای مهندس میرسعیدی مدیرکل وقت راه و ترابری بهمراه دو نفر دیگر از دوستان وهمکاران به عنوان مشاور استاندار در امور راه معرفی شدیم . که البته بعد از مدت کوتاهی آقای میرسعیدی به سمت معاونت استاندار یزد منصوب و در تمام مدتی که این مسئولیت را به عهده داشتند با ایشان در ارتباط بودم .
  در تمام ده سال گذشته در کنار مسئولیت در زمینه کاری و شغلی ، ضمن ارتباط با نهادهای علمی و فرهنگی مانند بنیاد نخبگان ، اداره ارشاد ، استانداری ، بسیج مهندسین وهنرمندان و غیره ، فعالیتهای جانبی زیادی داشته ام مانند نویسندگی و شعر ، چاپ کتاب ، ثبت اختراع ، حضور در جشنواره های علمی و پژوهشی و پرونده ای در بنیاد نخبگان از سالهای دور و. . . . . . . که اگر عمری بود و مجالی در آینده برای دوستان بیشتر خواهم گفت .
  مجددا ممنون از لطف تمامی دوستان

 3. فرهنگي

  مطالب ایشان را در سایتهای مختلف دیده ایم .
  کاش بیوگرافی مختصری میگذاشتید .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی