Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-06-13 17:29:12Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
هودر:تا پایان ماه رمضان یعنی ۲۲روز دیگر باید ۱.۸میلیون خودروی فاقد معاینه فنی تکلیف خود را مشخص کنند؛ یا به مراکز مجاز معاینه فنی تهران بروند و با رفع ایرادات خودروی خود برچسب بگیرند یا در انتظار جریمه‌ ۴۰هزار تومانی پلیس در طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی باشند.

هم‌اکنون ۳میلیون خودرو در تهران تردد می‌کنند که ۴۰درصد آنها سن کمتر از ۵سال دارند اما ۱٫۸میلیون خودروی شهر باید هر سال معاینه فنی دریافت کنند.این خبری بود که دیروز در نشست خبری مشترک مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی تهران و رئیس پلیس راهور پایتخت با موضوع معاینه فنی اعلام شد. «طرح تشدید برخورد با متخلفان»، «سیمفا»، «طرح کاهش» و «لزوم کاستن از مدت معافیت معاینه فنی» محورهای نشست بود.

  • تا پایان ماه رمضان همه معاینه بگیرند

دیروز سیدتیمور حسینی، رئیس پلیس راهور تهران درحالی از طرح تشدید برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی خبر داد که از ۳هفته دیگر سفرهای تابستانی آغاز می‌شود و تضمین ایمنی خودرو توسط معاینه فنی، نقش اساسی در کاهش تصادفات دارد. به گفته وی، در موضوع معاینه فنی قانونگذار اولویت‌ها و قوانین را مشخص کرده و اولویت‌های پلیس نیز مشخص است.

بنابراین با توجه به اینکه پس از ایام ماه مبارک رمضان دور نخست سفرهای تابستانی آغاز می‌شود، معاینه فنی به‌عنوان الزام سفرهای تابستانی مورد توجه پلیس خواهد بود. بنابراین سردار حسینی گفت: پلیس راهور دائما کنترل خودروها را درخصوص معاینه فنی در دستور کار دارد. وی ابراز امیدواری کرد که بتوان تا پایان ‌ماه رمضان به‌گونه‌ای عمل شود تا خودروهایی که برابر قانون باید معاینه فنی داشته باشند برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

فلسفه معاینه فنی از منظر پلیس، توجه به ایمنی خودرو به‌منظور کاهش تصادفات ناشی از نقص فنی و ایمنی است. پلیس معتقد است که عمده تصادفات شهری به ۳دلیل بی‌توجهی به جلو، عدم‌رعایت فاصله طولی و عدم‌رعایت حق تقدم رخ می‌دهد.

  • چشم امید به مجلس دهم

۵سالی می‌شود که مجلس معافیت خودروهای نو از معاینه فنی را پنج‌ساله کرده و هر روز بر دامنه مخالفان آن افزوده می‌شود اما نمایندگان آن را تغییر نمی‌دهند. نگاه همه به مجلس جدید است. رئیس پلیس راهور تهران در این‌باره تصریح کرد: معتقدم که ۵سال برای معافیت خودرو برای معاینه فنی طولانی است چراکه در سایر کشورها معافیت خودروها از معاینه فنی کمتر از ۲سال است. بشخصه اعتقاد دارم که این قانون باید بازنگری شود و خودروهای نو بعد از ۲سال ملزم به معاینه فنی باشند.

حسینی‌منش هم با گلایه از تصویب معافیت معاینه فنی از ۲سال به ۵سال، گفت: وقتی خودروسازان تنها خودروی خود را ۲سال گارانتی می‌کنند، معاینه فنی پنج‌ساله هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد، لذا باید سن معاینه فنی کاهش پیدا کند و امیدوارم مجلس دهم در ابتدای کار در قالب طرح‌های فوریتی در این موضوع وارد شود.

  • سیمفا نظارت را اثربخش می‌کند

موضوع دیگر مورد بحث در نشست خبری سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور) بود. سیدنواب حسینی‌منش، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی در این‌باره گفت: ۹۰درصد مراکز معاینه فنی کشور اکنون به سازمان سیمفا متصل شده‌اند. در تهران نیز تمامی مراکز شهر طی یک‌ماه اخیر به این سامانه متصل شده‌اند و هم‌اکنون دیتاهای سال گذشته در حال یکپارچه‌سازی‌ است. بنا بر تأکید وزارت کشور مقرر شده آن دسته از مراکزی که طی این مدت به سامانه متصل نشوند، از اعتبار ساقط شوند. رئیس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با اشاره به اینکه سیستم معاینه فنی کشور هنوز به نقطه مطلوب خود نرسیده، گفت: امیدواریم با راه‌اندازی سیمفا سیستم‌های نظارتی در یک فضای سالم و اثربخش عمل کند.

  • اجرای طرح کاهش در انتظار شورای‌عالی ترافیک

معاینه فنی یکی از محورهای اجرای طرح کاهش است که به‌عنوان جایگزین طرح فعلی زوج و فرد باید در تهران اجرایی شود. سردار حسینی درباره موانع برطرف‌شدن اجرای طرح کاهش گفت: به‌طور حتم این یکپارچه‌سازی و کنترل مکانیزه معاینه فنی در کشور بر اجرای این طرح کمک می‌کند اما اکنون منتظر تصمیم شورای‌عالی ترافیک درخصوص طرح کاهش هستیم و پس از ابلاغ شورای‌عالی ترافیک اجرایی می‌شود. رئیس ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران نیز گفت:

از طرفی خودروهای فرسوده سهم بسیار زیادی در آلودگی هوای تهران دارند و باید از تردد در شهر منع شوند. همچنین از هفته آینده معاینه فنی به‌عنوان یک الزام برای خرید طرح ترافیک روزانه و هفتگی اجرایی می‌شود و چنانچه خودرویی معاینه فنی نداشته باشد مجوز ورود به طرح ترافیک را نخواهد داشت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی