346090.TIF

به گزارش خبر هودر:دوباره عید امد و شهر طبس حال و هوای دیگر به خود گرفت . شهری که هر سال میزبان تعداد زیادی از مسافرین از نقطه نقطه ی این سرزمینند. شهر طبس دارای جاذبه های تفریحی زیادی است که هر سال نظر بسیاری از افراد را به سمت خود میکشد .
یکی از این مکان های زیبا و تفریحی باغ گلشن طبس است که هر ساله تماشگرهای بسیاری را به خود جلب میکند . باغ گلشن طبس که مربوط به دوره زند-دوره قاجار است . که در تاریخ ۲۰/دی/۱۳۵۵به عنوان یکی از اثار ملی ایران به ثبت رسیده و این باغ توسط میر حسن خان سومین ساخته شده است.
باغ گلشن در منطقه ای واقع شده که میان دو کویریعنی دشت کویر و دشت لوت قرار دارد.
کیفیت معجزه آسای اب این منطقه ابشارها و استخرهای زیبایی را تشکیل داده که با چمنزارهای زیبا تزئین شده است. زیبایی این منطقه با وجود درختان قدیمی نخل و انار و مرکبات به همراه رایحه گل های رز و ختمی تکمیل میشود.
باغ گلشن طبس یکی از باغ های نادر ایرانی است که اب جاری دائمی در ان جریان دارد. درختان میوه در این بنای تاریخی ۸هزار هکتاری طبیعت بی نظیری افریده است که طراحی این باغ بر اساس نمونه چهار باغ و برگرفته از ایات قرانی درباره بهشت که دو نهر در ان همدیگر را قطع میکنند صورت گرفته است.
نکته ی منحصر به فرد این باغ این است که این باغ به صورت مربع است یعنی طول و عرض باغ باهم برابرند.
ساختمان سر درب باغ گلشن در زلزله ویرانگر شهریور ۵۷طبس به طور کلی از بین رفت که هم اکنون مانند گذشته بازسازی شده است .
باغ گلشن طبس که در فصل بهار یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جذبه های شرق کشور به شمار می رود و به دلیل وجود درختان خرما و مرکبات، سایه خنک نخل ها، نغمه زیبای اب روان جوی ها، چمن های میان دو جوی ،پلیکان های زیبا و سفید و فواره های متعددی که اب را مانند تحفه ای به اسمان میفرستند و تعدادی زیادی از مسافرین را جذب خود میکنند.
منتظر حضور گرم شما عزیزان هستیم .

نویسنده:عطیه رسولی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی