دکتر آریامنش:
سخنان نشست رای اعتماد دکتر اردکانیان وزیر جدید نیرو،امید بخش بود، ادعای نابودی ایران به دلیل کم آبی در ۲۰ سال آینده ، مبنای علمی ندارد ویک هیاهوی سیاسی است

نشست علمی با عنوان مدیریت بهینه منابع آب امروز دوشنبه هشتم ابان ماه ۹۶ با حضور جمعی از اندیشمندان، دانشجویان و علاقمندان دانش منابع آب و فعالان محیط زیست به میزبانی موسسه انرژی درخشان زمان در تهران، برگزار شد. در این نشست سه ساعته دکتر آریامنش معاون پیشین سازمان مدیریت بحران کشور تجارب علمی و مدیریتی خود تحت عنوان مدیریت بهینه منابع آب را ارائه نمود. در پایان وی به پرسش های باشندگان این نشست علمی پاسخ داد. دکتر آریامنش استاد ژئوفیزیک، هیدروژئولوزیست و زمین شناس که در حال حاضر دوره پسادکتری خود با عنوان مدیریت محیط زیست را سپری می نماید، بر ضرورت تحولات اساسی در مدیریت منابع آب کشور و در آستانه آغاز بکار وزیر جدید محترم نیرو تاکید نمود.
این استاد دانشگاه عنوان نمود خشکسالی های ایران مربوط به امروز و دیروز نیست و همواره سرزمین ما دچار خشکسالی های پی درپی بوده است و باید با استفاده از منابع موجود منابع آب کشور را مدیریت نمود. معاون پیشین سازمان مدیریت بحران کشور افزود که وقتی ما هنوز از بیلان آبی کشور اطلاع دقیقی نداریم چگونه به خود اجازه می داهیم بطور قاطع عنوان نماییم که ایران در ۱۵ سال و یا ۲۰ سال آینده به دلیلی کم آبی نابود خواهد شد. این سخنان توهمی بیش نیست و هیچ مبنای علمی ندارد.
وی با بیان اینکه منابع آب ژرف ایران بخشی از بیلان آبی کشور است اذعان نمود که تا میزان این منابع بدرستی مشخص نشوند نمی توان از بیلان قطعی منابع آب کشور سخن به میان آورد و تا بیلان آبی کشور مشخص نشود هرگونه ادعایی مبنی بر نابودی ایران در ۲۰ سال آینده به دلیل کم آبی خطرناک ؛ غیرعلمی و جنجال آفرین است.
دکتر آریامنش در ادامه سخنرانی خود عنوان نمود: در حالی که اقلیم کشور عربستان به مراتب وضعیت بحرانی تری نسبت به ایران را دارد ولیعهد عربستان از برنامه های جدی کشورش در مورد ایجاد مناطق سبز و کشتزارهای مدرن در سرتاسر حاشیه دریای سرخ خبر داده و شوربختانه همزمان برخی مسئولین در کشور ما به جای پیدا کردن راه حل ادعای نابودی ایران در بیست سال آینده را می نمایند. با فرض اینکه چنین ادعایی حتی درست می بود که نیست، بیان آن از سوی هر فردی می تواند باعث کاهش سرمایه گذاری، مهاجرت، و تخلیه مناطق شرقی بویژه مرزهای شرق و جنوب شرق کشور شود که ساختن آن کار به مراتب سخت تری خواهد بود. وی تاکید نمود بهتر است به جای این فرافکنی ها از توان علمی دانشمندان و متخصصین کشور، سرمایه های ملی و پتانسیل های طبیعی موجود استفاده شود تا بر خشکسالی های کنونی و در پیش روی پیروزمندانه بیرون آییم.
این فعال محیط زیست، همچنین به آمارهای نادرستی اشاره نمود که در آن، مصرف آب در بخش کشاورزی را ۹۲ درصد اعلام می کنند این درحالی است که هنوز در این ارزیابی و این عدد، اتفاق نظر وجود ندارد.
آریامنش که تاکنون در زمینه منایع اب تحقیقات جامعی داشته است میزان مصرف آب در بخش کشاورزی در کشور را ۶۸ تا ۷۰ درصد اعلام نمود و تاکید کرد خطاهای آماری و سیاه نمایی میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی در آینده نزدیک، تضعیف و رکود کشاورزی و به مخاطره انداختن امنیت غذایی کشور را در پی خواهد داشت.
وقتی کسانی خود ادعا می کنند که در گذشته نه چندان دور مدیریت منابع آب اشتباه کرده اند امروز چگونه به ادعاهای آنان در مورد نابودی ایران در ۲۰ سال آینده اعتماد کنیم؟
دکتر آریامنش در ادامه سخنان خود به مدیریت بی نظیر دولت هخامنشی در منابع آب اشاره نمود و عنوان کرد که حفر قنات قصبه گناباد با عمقی بیش از چهارصد متر، نشان می دهد که هزاران سال قبل در کشور ما کشور با خشکسالی های سخت روبرو بوده است ولی نیاکانمان برای دستیابی به منابع آب قناتهای عمیقی را حفر نمودند تا از اعماق زمین آب استحصال کنند. این خود نشان از وجود خشکسالی های سختی در آن سالها بوده است وگرنه ضررورتی نداشت در حد فاصل ۳۵ کیلومتری از مظهر قنات تا چنین عمقی حفاری شود. این درحالی است که امروزه هنوز ما مجبور نشدیم هیچ چاهی برای دستیابی به آب زیر زمینی تا این عمق و با این اوصاف حفر نماییم.
دکتر آریامنش در ادامه سخنان خود در جمع اندیشمندان و فعالان محیط زیست عنوان نمود که شکی نیست که الگوی مصرف، الگوی کشت و روش های آبیاری باید اصلاح شود ولی هنوز در کشور از پتانسیل پساب ها ، آب شیرین کن ها ( فقط برای مصرف در سواحل نه انتقال آن به کویر مرکزی) و همچنین منابع اب ژرف کمترین بهره برداری نشده است. اینها بخشی از پتانسیل موجود است که باید بطور جدی در دستور کار وزیر نیرو قرار گیرد.

آریامنش، سخنان دکتر اردکانیان وزیر جدید نیرو در جلسه رای اعتماد وی را امید بخش توصیف کرد و اگاهی وتاکید وزیر در جلسه رای اعتماد خود، در مورد توجه به منابع آب نامتعارف و به ویژه منابع آب ژرف را نشان از برنامه های وی و ضرورت تحول در زمینه مدیریت منابع اب کشور تلفی نمود. وی اظهار نمود امید دارد که وزیر محترم به برنامه پیشنهادی خود متعهد باشند.
این استاد دانشگاه در بخشی از سخنان خود اظهار نمود که انتقال آب بین حوضه ای از جمله اشتباهات بزرگ در مدیریت منابع آب است و باید این اقدامات غیرکارشناسی پایان یابد. وی گفت انتقال بین حوضه ای آب علاوه بر آسیب های زیست محیطی تنش های اجتماعی زیادی را تاکنون در بر داشته است و برای آن هزینه های مالی و اجتماعی و سیاسی زیادی پرداخت شده است ولی شوربختانه همچنان مورد توجه برخی از برنامه ریزان است.
آریامنش همچنین به مدیریت پسآب های پرداخت و آن را بخش مهمی از مدیریت جامع منابع آب دانست. وی گفت، امروزه میلیاردها تومان برای انتقال فاضلاب خانگی هزینه می کنیم و آن را از افتخارات خود می دانیم در حالی که با انتقال فاضلاب خانگی آلودگی های زیست محیطی متعددی در طول مسیر انتقال فاضلاب ایجاد می شود ولی امروزه این روش ها در دنیای مدرن منسوخ شده است. به جای انتقال فاضلاب خانگی می توان با روش های مدرن امروزی سیستمهای کاملا ایزوله شده ای را در آپارتمانها و سکونتگاهها تعبیه نمود تا فاضلاب را در همان محل بصورت کاملا علمی و بهداشتی و مقرون به صرفه تسویه شود و آب سالم را منتقل نمود یا در محل مصرف کرد.
دکتر آریامنش در بخش پایانی سخنان خود به ضرورت ایجاد وزارت مستقل آمور آب در کشور اشاره کرد و بیان داشت که مدیریت جامع منابع آب تا زمانی که آب و برق در یک وزارتخانه مدیریت شوند یک آرزوی واهی است . و همواره آب تحت اشعاع امر برق قرار گرفته و خواهد بود مگر اینکه آب در کشور مستقلا، مدیریت شود. وی اذعان نمود امروز یکی از مهمترین اقدامات دولت می تواند، ایجاد وزارت امور آب باشد.
این استاد دانشگاه همچنین گفت از یک سو باورداریم که جنگ آب در راه است و از سوی دیگر هنوز بطور جدی ساختار مدیریت آن را ایجاد ننموده ایم. ما برای آنکه جنگ در پیش روی را مدیریت کنیم قبل از تامین بودجه لازم نیازمند تعریف ساختار مستقل است. وزارت امور آب باید بطور ویژه علاوه بر امور فنی قادر باشد در ساختار خود مسائل حقوقی، بین المللی اجتماعی و سیاسی مدیریت منابع آب را پوشش دهد.
در پایان این نشست دکتر آریامنش به پرسش های علمی باشندگان پاسخ داد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی