434318273_221581

محسن اختیاری شهروند طبسی و فعال سیاسی و اجتماعی ساکن یزد در مطلبی نوشت:

برای خرید گلدانی به گلفروشی رفته بودم ، نوعی گلدان چینی فانتزی انتخاب نمودم که فروشنده مدعی بود ساخت کشور چین است ! در کمال تعجب پرسیدم چطور می شود در کشور ما با اینهمه کارخانجات و صنایع تولید چینی و سفال وسرامیک گلدان هم ساخت چین باشد ؟! اما تعجب زمانی بیشتر شد که فروشنده توضیح داد که خاک این گلدانها از مناطقی مانند لالجین در استان همدان به کشور چین برده می شود و در آنجا تبدیل به گلدان شده سپس برمی گردد و در داخل کشور فروخته می شود ؟! و علت این فرایند شگفت هم آنستکه هزینه و دستمزد ساخت این گلدان در داخل هشت هزار تومان است در حالیکه چینی ها آنرا فقط با هزار تومان می سازند ! و ثمره این فرایند عجیب هم این می شود که اکثر کارگاههای تولیدی در منطقه لالجین که مهد تولید سفال و سرامیک در کشور بوده تعطیل و بعضا تبدیل به فروشگاه شده و در نتیجه این امر ضمن آنکه فرصتهای شغلی بسیاری بطور مستقیم از دست رفته تاثیرات جانبی و منفی زیاد دیگری همچون از دست رفتن خیل انبوه گردشگران داخلی و خارجی و در نتیجه فرصتهای شغلی حاصل از آن را هم به دنبال داشته !.
موضوعات اقتصادی و بویژه امور مربوط به معیشت مردم از جمله مباحث اساسی کشور است که به دلیل اهمیت بالای آن در سالهای اخیر همواره شاهد توجه و تاکید مقامات علی الخصوص مقام معظم رهبری بوده ایم بطوریکه در انتخاب شعار سال چندین سال پیاپی است که این مسئله نمود عینی پیدا می کند و بویژه امسال که یک بحث اساسی و بنیادین همچون تولید و اشتغال مورد عنایت قرار گرفته ؛ بدون تردید اشتغال شاه کلید حل بسیاری از مشکلات جامعه در ابعاد گوناگون بویژه مسائل اجتماعی و فرهنگی است که به عنوان نمونه یکی از اولین لوازمات حل مشکل ازدواج جوانان حل معضل بیکاری خواهد بود ؛ و اما مسئله اشتغال حل نخواهد شد مگر با رونق چرخهای تولید در داخل کشور .
اگر چه این مبحث گستردگی بسیار زیادی داشته و جنبه های بسیار متنوعی را همچون بحث مسائل فرهنگی مربوط به استفاده از کالاهای داخلی و یا پرداختن به معضل عظیم قاچاق و غیره را شامل می شود که از حوصله این مطلب مختصر خارج است ، ولیکن چیزی که ما قصد اشاره به آنرا داریم موضوع سیطره و چنبره کالاهای عمدتا بی کیفیت و بنجل چینی بر فضای اقتصادی و بازار داخلی کشور است . چیزی که همگی ما کاملا آنرا به عینه می بینیم و لمس می کنیم بطوریکه به اصطلاح معروف این روزها از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد همه و همه چینی است و چینی ها بعضا کالاهایی همچون مهر و تسبیح و قبله نما و حتی کتب مذهبی ما را هم بنا بر سفارش تاجران ایرانی تولید و روانه بازارکشور و خانه های ما می کنند تا جاییکه بعضا به مزاح از واردات زن چینی !! سخن گفته می شود که البته با این روند بعید هم نیست به واقعیت تبدیل شود ؟! اما سوال اساسی و تعجب بر انگیز اینستکه مگر هیچ حساب و کتاب و هیچ نظارتی بر ورود این حجم انبوه کالاها وجود ندارد ؟! در حالیکه قطعا اگر فقط و فقط همین یک معضل ریشه ای حل شده و برای آن چاره اساسی اندیشیده شود بسیاری مشکلات داخلی همچون اشتغال به عنوان شاه کلید بسیاری مشکلات دیگر حل خواهد شد .
البته عجایب این فرایند مضر و مسموم آنقدر زیاد است که پرداختن به هر کدام مباحث مفصل و جداگانه ای را طلب می کند برای مثل اینکه دوستی مطلع ، از انبارهایی می گفت که کالاهای بی کیفیت چینی از یک درب آن وارد و با برند و برچسب ساخت ایران !! از درب دیگر خارج می شود ! ، و شگفت آورتر اینکه بعدا و عموما هم با رانت و زد و بند برای همین کالاهای چینی با عنوان تولید داخل از تسهیلات گوناگون همچون وامهای کلان برخوردار می شوند !! شگفتا از عجایب این روزگار ؟! و جالبتر و البته تاسف بارتر اینکه بعضا همین کالاها از اصل مبدا چین با برند و برچسب تولید ایران وارد می شود تا زحمتکشان این عرصه زحمت زدن برچسب هم از پیش پایشان برداشته شود ؟!!
البته این نکته هم ناگفته نماند که برخلاف تصور عموم تمامی کالاهای ساخت چین بی کیفیت و به اصطلاح بنجل نیستند بلکه چینی ها کالاهای بسیار باکیفیت در سطح بالاترین استانداردهای جهانی هم تولید می کنند ، ولیکن به گفته آگاهان امر آنها معمولا کالاهای خود را از نظر کیفیت به چند دسته تقسیم میکنند که کالاهای باکیفیت و به اصطلاح درجه یک راهی بازارهای کشورهای توسعه یافته و پیشرفته همچون اروپا و آمریکا می شود چرا که باید با کالاهای باکیفیت آنها رقابت کند ، کالاهای متوسط عمدتا راهی کشورهای درحال توسعه و در نهایت کالاهای بی کیفیت و بنجل سر از کشورهای عقب مانده و به اصطلاح جهان سوم در می آورد ؛ در این میان البته اگرچه کشور ما به عنوان کشوری در حال توسعه شناخته می شود ولیکن در فضای تحریم سالهای گذشته بخصوص در دولتهای نهم و دهم که عمدتا ناچار بودیم به هرشکل که شده نیازهای داخلی را تامین نماییم و عمدتا هم کالاها را درعوض نفت دریافت می کردیم چینی ها هم از این فرصت نهایت استفاده را برده و به اصطلاح خودمانی هرچه خواستند و داشتند به ما قالب کردند !! که امیدواریم با سیاستها وتدبیرهای دولتمردان دیگر چنان شرایطی تکرار نشود .
اما در شرایطی که ورود بی رویه کالاهای ارزان و عمدتا بی کیفیت چینی صنایع بسیاری همچون کیف و کفش و پوشاک و موارد بسیار دیگر نظیر آنرا تعطیل نموده و صاحبان این صنایع را بعضا به خاک سیاه نشانده چرا هیچ عزم جدی برای رفع این معضل اساسی وجود ندارد ، جای سوال و تعجب است ؟!
بعضا در خبرها می بینیم و می شنویم که انبارهایی از کالاهای وارداتی کشف می شود و زمانیکه کاشف بعمل می آید متعلق است به دختر فلان وزیر یا پسر فلان وکیل ! که در چنین شرایطی همانهایی که به عنوان مسئول می بایست مشکل تولید و اشتغال را حل کنند در صدد توجیه این تخلفات آشکار بر می آیند ؟! و قطعا تا زمانیکه دختر فلان وزیر یا پسر فلان وکیل و یا هر آقازاده یا فرد صاحب منصب و صاحب نفوذ دیگری بدون در نظر گیری مصالح ملی و منافع عمومی و صرفا برای رسیدن به سودهای کلان باد آورده شخصی ، چه بصورت قانونی و یا غیر قانونی کالاهای خارجی و بویژه چینی وارد کند حل مشکلات اساسی کشور و مردم همچون تولید و اشتغال فقط در سطح شعار باقی خواهد ماند .
به امید فرداهایی بهتر
✍محسن اختیاری

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی