رئیس شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو گفت: طبس مکان خارق العاده ای است که تمامی پتانسیل ها و مولفه های لازم را برای ایجاد ژئو پارک جهانی دارد.
پروفسور مارتینی رئیس شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو در گفتگو با هودرگفت: ۱۲۷ پارک در سایت یونسکو ثبت شده است که در تمامی قاره های مختلف سطح دنیا پراکنده هستند.

وی افزود: در ایران یک ژئو پارک در شهر قشم از استان هرمزگان ثبت شده که از ژئوپارک های خیلی خوب یونسکو است.

مارتینی ادامه داد: نماینده ایران در کمیسیون بین المللی یونسکو که مسئولیت ثبت این ژئوپارک ها را در سطح جهان برعهده دارد آقای دکتر امری هستند که به عنوان نماینده آسیای مرکزی نیز معرفی شده اند.

وی تشریح کرد: طبس مکان خارق العاده ای است که تمامی پتانسیل ها و مولفه های لازم را دارد و مردم مشتاق هستند و در این زمینه همکاری می‌کنند.

مارتینی تصریح کرد: طبس و منطقه طبس از دید زمین شناسی یک مجموعه کامل است و بخش عظیمی از قدمت زمین را میتوان اینجا دید.

ریاست شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو افزود: امیدواریم بتوانیم علاوه بر ثبت ژئوپارک در یونسکو در بحث توسعه مدرن هم از ظرفیت‌های آن برای کل طبس استفاده کنیم و این امر برای کل شهرستان که چیزی حدود ۶۰ هزار کیلومتر مربع را شامل می‌شود نیز صورت پذیرد.

ی گفت: هدف این است که در مقیاس کوچکتر کار شروع شود و در فازهای توسعه بتوانیم آن را به کل کشور تسری دهیم.

برنامه ویژه برای  ایجاد و ثبت ملی و جهانی ژئو پارک در طبس

علیرضا امری کاظمی عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در گفتگو با هودر گفت: در سازمان زمین شناسی در مدت ۱۵ سال‌ ۳۰ منطقه را شناسایی کردیم.

وی افزود: طبس یکی از آن ۳۰ منطقه بود که به عنوان پتانسیل قطعی برای ایجاد ژئوپارک های جهانی شناسایی شد.

وی با اشاره به پیگیری های مجدانه مدیریت ارشد استان گفت: به همین دلیل همراه با تیم ژئوپارکی که حدود دو سال است در رابطه با این موضوع کار می کنند طبس را در اولویت قرار دادیم و قبل از استان‌های دیگر وارد خراسان جنوبی و شهرستان طبس شدیم.

وی با اظهار امیدواری گفت: خوشبختانه بازدید این منطقه برای پروفسور مارتینی بسیار جذاب و جالب بود و به گفته خودشان از دیدن پتانسیل‌های طبس و آمادگی آن برای ثبت جهانی شگفت زده شدند.

امری کاظمی در ادامه افزود: بر اساس یک برنامه فشرده در طول یک سال برای ثبت ملی آن اقدام خواهیم کرد و پس از آن پرونده را برای ثبت جهانی آماده می کنیم.

طی مراسمی از نشان ژئوپارک جهانی طبس با حضور پروفسور مارتینی رئیس شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو رونمایی شد.
تداعی کننده تنه درخت خرما، فوران، قدمت وفرسایش زمین ، رنگ سیاه زغال ، رنگ سبز نماد سرسبزی طبس و وجود فسیل ها از جمله نشان شکل دهنده در این لوگو هستند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی