امیر

به گزارش هودر محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در خصوص دوازدهمین سالگرد تاسیس استان خراسان جنوبی اظهارکرد: به دلیل محرومیت های خراسان جنوبی و مشکلاتی که در رسیدگی دولت وجود داشت، برای اینکه دولت رسیدگی بیشتری به این محرومیت ها داشته باشد، استان خراسان به سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تقسیم شد.

وی با اشاره به اینکه این کار از نظر ذاتی کار بسیار خوبی بود، با نیت خوبی انجام شد و موثر هم بود افزود: ولی اکنون پس از ۱۰ سال می بینیم که توسعه خراسان جنوبی به معدل و میانگین شاخص توسعه در کشور هم نرسیده است و استان نتوانسته جایگاه خود را در کشور تثبیت کند.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی دلیل توسعه کم خراسان جنوبی را نداشتن استاندار و مدیران کل بومی می دانند، اما باید بررسی کنیم و ببینیم استان هایی که پیشرفت کرده اند، چگونه بوده اند و آیا استاندار و مدیران آن بومی بوده اند؟

امیرحسنخانی اذعان کرد: اما مدیرآوردن به خراسان جنوبی خودش یک فلسفه است و هر کسی حاضر نیست به استان بیاید که یکی از مشکلات ما علاوه بر محرومیت ها، همین نیامدن مدیران است.

وی با اشاره به اینکه معتقدم اگر نیروی انسانی ما نیروی خوب و توانمندی باشد، استان می تواند توسعه پیدا می کند ادامه داد: همیشه تاکید ما بر این است که نیروهای انسانی بومی باشد، اما برخی از نیروهای غیر بومی از اینکه به خراسان جنوبی بیایند وحشت می کنند و احساس می کنند اگر بیایند دچار چالش و تنش می شوند و نمی توانند کار کنند.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای توسعه استان ابتدا باید مدیران توانمند داشته باشیم و بعد هم شاخص های توسعه استان را کمی کنیم تا وضعیت استان در حوزه های اشتغال، اقتصاد، زیرساخت های آب، برق، راه، ریل و … تعیین شود و هم شاخص های استان و هم شاخص های متوسط کشوری را مشخص کنیم.

امیرحسنخانی اظهارکرد: اگر شاخص استان تهیه شود، هر استانداری که می آید با یک شاخص استان را تحویل می گیرد و باید با یک شاخص هم تحویل بدهد، اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی افزود: همچنین شهرستان ها هم باید شاخص داشته باشند، اما متاسفانه شهرستان هایی مثل بشرویه و سرایان شاخص توسعه ندارند، یا شهرستانی مثل فردوس توسعه آن عقبگرد است یا طبس ظرفیت های خوبی دارد ولی از این ظرفیت ها استفاده نمی شود.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه هنوز برنامه توسعه استان و سند آمایش سرزمینی هم مصوب نشده است و هیچ سند زیرساختی و بالادستی برای توسعه استان نداریم

امیرحسنخانی تصریح کرد: معتقدم که خود بیرجند هم به عنوان مرکز استان توسعه پیدا نکرده و ایجاد چهارتا ساختمان به معنای پیشرفت نیست، بلکه برای پیشرفت باید ببینیم شاخص های بیرجند چقدر تغییر پیدا کرده، سطح درآمد عمومی مردم و سطح درآمد استانی چه شده است؟

وی با بیان اینکه مهم ترین مسیر برای توسعه ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری است، گفت: متاسفانه شرایط استان به گونه ای است که بخش خصوصی را هم نمی توانیم وارد کنیم، هیچ مشوقی برای سرمایه گذاری در استان نداریم و شرایط سرمایه گذاری در تهران با فردوس و سرایان، هیچ تفاوتی ندارد و به همین دلیل سرمایه گذاران به استان نمی ایند و باید برای ورود آنها مشوق های سرمایه گذاری ایجاد کنیم.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین اما و اگرهای سرمایه گذاری  در خراسان جنوبی بیشتر از سایر استان ها است و مدیران برای دادن مجوز بسیار نکته سنج تر هستند، همچنین اولین محدودیت هایی که توسط دولت تصویب می شود در خراسان جنوبی اجرا می شود ولی اگر مشوق، تسهیلات و رفع ممانعت هایی توسط دولت در نظر گرفته شود، آخرین جایی که این مشوق ها اجرا می شود در خراسان جنوبی است.

امیرحسنخانی افزود: این سختگیری مدیران استانی به دلیل عملکرد و نگاهی که دارند، است، بالاخره این مدیران عدد و رقم های بزرگ ندیده اند و روی پرونده های بزرگ کار نکرده اند و احتیاط می کنند، این احتیاط هم کاملا قانونی است اما آیا در بقیه استان ها هم این محدودیت ها و ممانعت ها وجود دارد؟ کارشناسان استان متوجه نیستند وقتی یک سرمایه گذار قهر کند و برود یعنی چه، و این مسائل از تنگناها و محدودیت ها است.

وی اظهارکرد: به نظر من توسعه استان خوب بوده ولی موفق نبوده ایم و خیلی عقب ماندگی داریم که باید خیلی بیشتر کار کنیم.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدوارم دولت دوازدهم کارهای جدیدی را در خراسان جنوبی آغاز کند تا وضعیت استان مشخص شود، در واقع یک استان مرزی حداقل اگر از سایر استان ها بهتر نباشد، باید به وضع متوسط توسعه کشور ببرسد و این موضوع برای ما مهم است.

امیرحسنخانی در پاسخ به اینکه آیا خراسان جنوبی توانسته مدیران موفق و سطح بالایی را هم پرورش دهد گفت: قرار نیست در استان مدیر پرورش دهیم و در واقع آنقدر جایگاه و میدان نداریم که مدیر پرورش دهیم و باید مدیرانی که جاهای دیگر پرورش پیدا کرده اند بیایند در استان کار کنند و تجربه خود را در اختیار ما قرار دهند.

وی با اشاره به درخواست برخی ها درخصوص بومی بودن استاندار هم اظهارکرد: یکی از شاخص برخی ها از استاندار بومی، یعنی استانداری که بیرجندی باشد، در حالی که این که استاندار بومی را فقط بیرجندی تصور کنیم معنای درستی ندارد و شهرستان ها موافق این موضوع نیستند.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یک استاندار خوب و توانمند از هر جایی که باشد و بتواند کار انجام دهد، ما با او موافقیم تصریح کرد:خیلی از مدیران ممکن است بومی نباشند ولی خوب کار کنند و تنها نه یک مدیر بومی، بلکه خیلی از مدیران غیر بومی هم می توانند خوب کار کنند که در این خصوص شاهدیم در برخی از استان ها، استاندار بومی نیست ولی خوب کار می کند.

امیرحسنخانی خاطرنشان کرد: سال گذشته بودجه استان در مجلس افزایش پیدا کرد که امیدواریم این افزایش ادامه پیدا کند و هم نمایندگان مجلس، استاندار و مدیران کل نسبت به توسعه شاخص های استان اهتمام داشته باشند.

منبع:خاورستان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی