به گزارش پایگاه خبری هودر،چندی پیش و پس از انتشار فیلمی در فضای مجازی با موضوع عدم ثمردهی نخل خرما ، واریته برحی، تکثیر شده از طریق کشت بافت در شهرستان دزفول در خبرگزاری ایرنا خبری با عنوان “نخل هایی که در دزفول به بار ننشست” منتشر شد که از به بار ننشستن نخل های خرما در یکی از نخلستان های دزفول خبر داد که موجب اعتراض کشاورزی شد که ۱۰ سال برای به ثمر نشستن آنها تلاش کرد.

این کشاورز خسارت وارده ناشی از کاشت و نگهداری ۱۰ ساله این تعداد نهال خرما را بیش از سه میلیارد ریال عنوان کرد و گفت:۱۰ سال از عمر و سرمایه خود را برای به ثمر نشستن این رقم خرما به هدر دادم و اکنون که کاشت این نهال ها ثمری نداشته وزارت جهاد کشاورزی به عنوان حامی کشاورزان باید پاسخگوی خسارت وارده باشد.

حسن ورشوچی، از اعضای انجمن کشت بافت گیاهی ایران در مطلبی عنوان کرد:

لازم دیدم اطلاعات ذیل را فهرست وار در رابطه با رنج نامه یک بهره بردار ناشناس از اهالی
شهرستان دزفول که به صورت صوتی – تصویری در صفحه تلگرام انجمن انعکاس یافته است، به حضورتان تقدیم دارم:

۱- این فیلم قبل از نمایش روی صفحه تلگرام انجمن، در چند روز اخیر، توسط چندین شخص آشنا و غیر آشنا از نقاط مختلف کشور به آدرس تلگرام اینجانب ارسال گردیده است. لکن با تمام
پیگیری ها هنوز به نام و مشخصات و شماره تماس این بهره بردار محترم جهت برقراری ارتباط با ایشان دسترسی پیدا نکرده ام.

۲- عارضه ای را که ایشان در این فیلم به نمایش گذاشته اند بر اساس مطالعات و گزارشات محققین “پارتنوکارپ” و یا با گویش محلی “شیس” نامیده میشود و باز طبق دستاوردهای تحقیقاتی ناشی از :
اولا) تلقیح زود هنگام قبل از بلوغ نخل خرما.
ثانیا) تلقیح ناقص توسط افراد بی تجربه محسوب میشود.
این عارضه به خصوص در واریته برحی به کرات مشاهده شده است .

۳- بنابراین مسئله ایشان مطلقا ژنتیکی
محسوب نمیشود و به تولید کننده نهال ارتباطی ندارد.

۴- در طول متجاوز از دو دهه فعالیت، اینجانب به کرات در طی مذاکرات مکاتبات تلاش کرده ام‌ که مسئولین،مرز مشخص مسئولیت ها در حوزه تولید نهال کشت بافتی (شامل ناهنجاریهای ژنتیکی
و اختلاط گونه ها) و حوزه کاشت و داشت و برداشت (شامل مدیریت باغ به معنای اعم) را درک ‌کنند ولی ‌کو گوش شنوا ؟؟
متاسفانه مسئولین محترم باغبانی ‌کشور انتظار دارند که تولید کننده تولید نهال کشت بافتی، نقش مدیریت باغ را هم ایفا کند و مزید بر آن در جایگاه یک بیمه گر خسارات نامربوط به خود را هم جبران کند و گهگاه مسئولیت حمل را هم به عهده بگیرد. پس نقش مراکز تحقیقاتی عریض و طویل در آموزش مدیریت باغ و نخلستان به بهره برداران چه شد ؟؟! شرکت بیمه پوشاننده خسارات ما و
بهره برداران در کجا قرار دارد؟؟؟
شما را به خدا به من نشان دهید در کدامین کشور دنیا یک محصول تولیدی داخلی از پوشش بیمه محروم است به غیر از این سرزمین عجایب که ما با افتخار در آن زندگی می‌کنیم؟؟؟؟

۵- اینک روی سخن با بهره بردار محترم ناشناس است. از بین ده ها نخلستان معتبر در استان خوزستان، که به عارضه شیس دچار شده و پس از طی دوران بلوغ نخل برحی کشت بافتی، با روش صحیح گرده دهی موفق به برداشت محصول در مقیاس باورنکردنی شده اند، نخلستان چند صد هکتاری آقای سیاحی واقع در روستای بیوض(شهرستان اهواز)
برگزیده‌ام.

آقای سیاحی به شماره تلفن
۰۹۳۵ ۲۲۳ ۹۳۵۳
اعلام آمادگی کرده‌اند که تجربیات خود را با شما تبادل نمایند.

426037942_80289

429635355_81191

430504952_198881

431721677_170501

430521559_199425

429719489_80960

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی