وارده

#وارده_به_هودر

#تجربه_بالا_در_مدیریت_شهری؛

#نه_به_شورای_سیاسی
#آری_به_لیستی_کارامد

سابقه برگزاری انتخابات شوراها در کشورمان چندان زیاد نیست. دو دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اولین دوره از انتخابات شوراها برگزار شد. انتخاباتی که به دلیل فقدان تجربه کاری، در اولین دوره با حاشیه‌ های فراوانی روبرو شد.
با این همه از شوراهای دوم به بعد، روند انتخاب مردم کمی تغییر کرد و این بار افکارعمومی از چهره هایی حمایت کرد که کمتر به دنبال حاشیه بودند و بیشتر به رفع مسائل زندگی شهری مردم اهمیت می دادند.
انتخاب لیست در بسیاری از شوراها نشان داد که مردم به نامزدهایی اعتماد می کنند که در عمل، اشراف خود به مسائل شهری و رفع چالش های شهر را به اثبات رسانده اند.

#آفت_سیاسی_بازی_در_انتخابات شوراها

با این همه اکنون که دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها قرار است برای اولین بار به طور همزمان برگزار شود، بیم آن می رود که بار دیگر بحث های سیاسی بر انتخابات شوراها سایه افکنده و آرای عمومی را معطوف به مسائلی کند که مساله اصلی شهر طبس نیست.

در حال حاضر مساله ، ساخت و ساز، پروژه های شهری، آسیب های اجتماعی، بحران آب و مسائلی از این دست دغدغه اصلی شهرطبس محسوب شده و مدیران شهری باید تلاش کنند تا آنجا که می توانند محیط زندگی مردم را مناسب و بی‌مساله کنند.

با این وجود معمولا اهالی سیاست بی توجه به این مسائل اصلی، موضوعاتی را به عنوان دغدغه مردم مطرح می کنند که از واقعیت های زندگی روزمره شهروندان فاصله داشته و نمی تواند کمکی به حل مسائل کند. ارائه ی لیست سیاسی و رایزنی حزبی بدون توجه به سوابق نامزدهای شورا در حوزه مدیریت شهری باعث شده است تا این نگرانی افزایش بیابد که مبادا انتخابات شوراها نیز به دلیل همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری تبدیل به یک انتخابات سیاسی و حزبی شود.

#مدیریت_شهری_بزرگترین_شهرستان خاورمیانه در شهر طبس، تجربه ای پیش روی رای دهندگان

با همه این نگرانی ها، در حال حاضر دو تجربه ملموس درباره فضای شورای شهر پیش روی مردم است. یکی تجربه شوراهای اول تا چهارم  که به سبب اختلافات سیاسی دچار بحران و مشکلات داخلی شدید شد. دیگری تجربه مدیریت شهری در انتخاب برخی شهرداران که بدون پرداختن به چالش های سیاسی، فرصتی برای توسعه شهر طبس فراهم آورد.

تجربه نشان داده که اکثریت اعضای شورا با پرهیز از هرگونه واکنش سیاسی به انتقادات سیاسیون، میتوانند کاری کرده تا مرز میان منافع حزبی و منافع شهروندان طبسی را رعایت کنند.

#رای_مردم_به_لیستی_تجربه_محور

به این ترتیب از هم اکنون می توان پیش بینی کرد که انتخابات شوراها در ۲۹ اردیبهشت امسال به نوعی رقابت بر سر دو نگاه متفاوت نسبت به لیست بندی ها و عملکرد شوراهای شهر است. یکی نگاه سیاسی که فعالان حزبی از آن دفاع می کنند و دیگری نگاه مبتنی بر تجربه مدیریت شهری و توسعه شهر است که اکثریت مردم حامی آن محسوب می شوند.

سابقه هر یک از این دو نگاه کاملا روشن است، چراکه نگاه اول، سرنوشت شهرها را به دست جدال های سیاسیون می سپارد و دیگری با حفظ استقلال منافع مردم از بازی های سیاسی، کوشش می کند تا شهرها را براساس مدل های علمی و تجربه گذشته اداره کرده و از هرگونه حاشیه آفرینی در زیست مردم خودداری کند. با توجه به اینکه به طور آشکاری نگاه دوم بیش از نگاه اول تامین کننده منافع مردم خواهد بود، پیش بینی می شود که در انتخابات شورای شهر – که مردم با تامل بیشتری در عملکرد نامزدها به هر لیست رای خواهند داد

⭕️ این بار این لیستی غیرسیاسی باشد که دست بالا را در انتخابات در اختیار خواهد داشت و نه فهرست های سیاسی.

بدین ترتیب رای دهندگان در جریان انتخابات تا چند روز دیگر باید هوشیاری خود را در برابر آنها که سعی می کنند شوراها را سیاسی کنند، حفظ کرده و نگذارند اختلاف سلایق سیاسی بر منافع شهرو سرنوشت توسعه ی ان سایه بیندازد چراکه اگر چنین شود، نه فقط تجربه مدیریت شورایی شهرشکست می خورد، بلکه طبس در روند رشد خود با بحران های بیشتری روبرو خواهند شد و نمی تواند پاسخگوی نیازهای شهروندان خود باشند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی