image_106654

هودر:مدتی پیش ویدئویی مبنی بر قطع درختان میدان اصلی شهر توسط شهرداری،در فضای مجازی پخش شد که موجب نگرانی مردم شهر گشت.

این گزارش مروری بر داستان قطع درختان در شهر کویری طبس و دلایل آن دارد.
از اواخر آذر ماه ۹۵ شهرداری طبس به دلایل مختلفی اقدام به جابه جایی و یا قطع درختان سطح شهر کرد که این موضوع از دید کلی و با توجه به اقلیم گرم و خشک طبس سبب نگرانی هایی برای مردم شد،از این جهت این گزارش به چگونگی علل و عوامل این اتفاقات می پردازد.
تیمور مقدس زاده مسئول فضای سبز شهرداری طبس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران گفت:طبق ماده ۱۴ قانون حفظ و گسترش شهرها کمیسیونی متشکل از شهردار،مسئول فضای سبز شهرداری و یک نفر از اعضای شورای شهر می توانند مجوز قطع درختانی که دچار مشکل شده و یا ایجاد خطر می کنند را صادر کند که در این صورت، متقاضی موظف است در قبال قطع درخت،عوارض پرداخت کند، به جای درخت قطع شده درختی دیگر بکارد، یا چند درخت خریداری کرده و به شهرداری تحویل دهد تا در مناطق دیگر کاشته شود.

وی افزود:حال چنانچه این مورد در قسمتهایی از شهر که شهرداری ذی نفع می باشد اتفاق بیفتد، خود شهرداری موظف است پس از قطع، درختانی را جایگزین موارد قطع شده کند.

تیمور مقدس زاده در خصوص قطع درختان در نقاط مختلف شهر گفت: در میدان پنجه علی ۶ درخت نارنج وجود داشت که در سرمای کم سابقه زمستان سال گذشته دچار سرمازدگی شده و از بین رفته بودند و به این دلیل که زوال کامل این درختان حدود سه یا چهار ماه دیگر، و در فصلی اتفاق می افتاد که دیگر زمان کاشت درخت به اتمام رسیده بود و باعث ایجاد نمایی ناموزون در شهر میشد لذا شهرداری زودتر از موعد از بین رفتن کامل درختان اقدام به انتقال درختان مثمر و چند ساله خرما و نارنج به این مکان کرده است.

مسئول فضای سبز شهرداری طبس در خصوص درختان خرمای چند ساله منتقل شده به میدان پنجه علی افزود: ارتفاع این درختان سه متر تنه و با احتساب تاج،  ۴ متر می باشد، میوه این درختان از نوع کبکاب مرغوب است  که از باغات طبس تهیه شده و بومی می باشد.

وی در خصوص ارتفاع بلند درختان نیز گفت: به دلیل کوچک بودن میدان و زیادی بار ترافیکی در این منطقه درختانی با ارتفاع بلند تر انتخاب شده اند تا مزاحمتی برای رفت و آمد ایجاد نکنند.

مقدس زاده افزود: ۴ نخل، ۲ درخت نارنج ، گل های فصلی و درخچه های رز برای کاشت دراین میدان در نظر گرفته شده است که  پس از جدول کشی جدید، تکمیل خواهد شد.

مسئول فضای سبز شهرداری طبس در خصوص فیلم منتشر شده از قطع نخل در میدان اصلی شهر اظهار کرد: اصلا هیچ درخت خرمایی در میدان امام قطع نشده و درخت مورد نظر با ریشه و به طور کامل به پارک شهدای گمنام منتقل شده است.

وی در تکمیل ماجرا گفت: در طرح نوسازی میدان امام، نیاز بود این درخت ازاین مکان برداشته شود که به سبب حساسیت موضوع و موقعیت درخت، کمیسیون فضای سبز با دعوت از رئیس شورای شهر ، مسئول واحد عمران شهرداری و همچنین رئیس شورای اصناف شهرستان در این خصوص تصمیم گیری کرده و قرار براین شد که این درخت خرما به مکان کنونی اش یعنی پارک شهدای گمنام منتقل شود تا هم طرح نوسازی به درستی انجام گیرد و درخت نیز قطع نشده و از بین نرود.

مقدس زاده در خصوص این فیلم افزود: قصد براین بود دور درخت خالی شود که پس از خاک برداری بقایای یک کاج خشک قدیمی ظاهر شد و مجبور به قطع آن شدیم. همزمان درخت خرمایی که دور آن خالی شده بود باید  روی زمین قرارداده میشد . و این تصویر در فیلمی که از پشت حفاظ دور میدان گرفته شده به نحوی دیده میشود که گویا یک  درخت قطع شده و بر زمین می افتد.

مسئول فضای سبز شهرداری طبس با تأکید بر اینکه شهرداری اهمیت بسیاری برای فضای سبز شهر قائل است و دغدغه بسیاری دارد تا اوضاع این شهر کویری را بهبود بخشد گفت: صددرصد با این همه نگرانی و دغدغه خود ما سبب از بین رفتن درختان نخواهیم شد و هرگز درختانی را که با زحمت بسیار و در طول مدت زمان زیاد به ثمر رسیده اند قطع نمی کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی