photo_2017-02-24_23-28-24

هودر :حضور دکتر محمد آریامنش در مراسم بزرگداشت روز مهندسی در استان یزد به عنوان سخنران ویژه
به گزارش خبر هودر اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومان از سوی مجمع خیرین استان یزد برای توسعه و بازسازی مدارس استان یزد در روز مهندسی  نویدی برای تحول در فضاهای آموزشی استان یزد

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان یزد به مناسبت سالروز تولد خواجه نصرالدین طوسی دانشمند و مهندس ایرانی و روز مهندسی ، همایشی تحت همین عنوان در سالن پژوهشکده تالار فرهنگیان یزد برگزار شد.
این مراسم  با حضور دکتر آریامنش  معاون سابق سازمان مدیریت بحران کشور ، دکتر عارفی مدیرکل نوسازی مدارس استان یزد و جمعی دیگر از مسولان استان بر گزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر عارفی ضمن خیر مقدم به دکتر آریامنش افتخار خود را شاگردی استاد دکتر آریامنش خواند و ایشان را از اساتید برجسته وچهره های ماندگار کشور خواندند.
دکتر آریامنش از اساتید برجسته کشور که پیش از این در سمت هایی چون معاون پیشبینی سازمان مدیریت بحران کشور ، معاون سازمان سنجش کشور ، معاون پارلمانی و حقوقی دانشگاه پیام نور کشور و ریاست پژوهشکده نانو کشور را عهده دار بوده اند.
در ادامه عارفی مدیر کل نوسازی مدارس استان، ضمن تبریک روز مهندسی به همکاران در حوزه‌های مختلف؛ اظهار داشت: این روز به حق نام‌گذاری شده است چرا که این روزها تداعی می کند که در گذشته برای سربلندی کشور چه فعالیت های ماندگاری صورت گرفته و برای آیندگان نیز به‌عنوان الگو مطرح باشد.
وی ضمن ابراز امیدواری از این‌که روز مهندسی مقدمه شروع حرکات بزرگ تری برای مجموعه باشد؛ گفت: از نظر نیروی انسانی و تفکرات نوآورانه چیزی کم نداریم بلکه باید با مشارکت همکاران حرکت های مثبتی را آغاز کنیم و وارد فرآیندهای جدیدتری شویم.

دکتر عارفی با بیان این‌که قداست رشته مهندسی، حق و حقوق افراد را مضاعف می کند؛ تأکید کرد: باید به تعهد اخلاق حرفه ای در این حرفه توجه شود چرا که این امر می تواند تقوای افراد را بیشتر و روحیه آن‌ها را تقویت کند.
مدیرکل نوسازی مدارس استان، برنامه ریزی اصولی و منظم، مدیریت پروژه، برگزاری کارگاه های آموزشی مداوم، مستند کردن فعالیت ها و … را لازمه ارائه محصولات ناب برای مهندسین دانست و افزود: با رصد کردن و عملیاتی شدن این فرآیند ها می توان دستاوردهای ارزشمندی را برای نسل های بعدی به یادگار گذاشت.
دکتر آریامنش به عنوان سخنران کلیدی این مراسم، توجه به رشته های علوم مهندسی را از جمله ضرورت های لازم برای تحول آینده کشور عنوان نمود. دکتر آریامنش تاکید کرد متاسفانه بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به رشته های پزشکی بیش از رشته های مهندسی و رشته های علوم انسانی عنوان نمود.  وی در ادامه حقوق و مزایای پزشکان و دیگر کارشناسان رشته های مهندسی و علوم انسانی و علوم پایه را در کشور  با هم مقایسه نمود و تاکید کرد پزشکی در ایران بی حد و اندازه بزرگ شده و این موضوع یک خطای مدیریتی و استراتژیکی بوده و باید مورد بازنگری مجدد قرار گیرد. دکتر آریامنش عنوان کرد در حالی که یک پزشک عمومی از نظر مدرک تحصیلی فوق لیسانس محسوب می شود به مراتب بیشتر مورد توجه برنامه ریزان بوده است.  در ادامه وی همچنین به مقایسه حقوق مهندسین در ایران و سایر کشورها اشاره کرد و بیان نمود که در کشورهای توسعه یافته حتی کارشناسی رشته های مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی برق و رشته های حقوق و همچنین محیط زیست نسبت به رشته های پزشکی حقوق بیشتری دریافت می کنند و زمینه جذب آنها نسبت به رشته پزشکی اولویت بیشتری دارد. دکتر آریامنش تاکید نمود چنانچه رشته های مهندسی و علوم انسانی در کشور توجه لازم نشود ما در آینده  نزدیک دچار بحران های بیشتری در مدیریت کشور خواهیم شد. وی بحران وقع ریزگردها در خوزستان، مدیریت منابع آب کشور و مهاجرت مغزها را از عدم توجه به رشته های فنی دانست. دکتر آریامنش با توجه به آمار صندوق بین المللی پول ایران را در مهاجرت تحصیل کرده ها جزئ اولین کشورهای دنیا دانست و گفت کشور ما در حال حاضر از نظر پزشکی مورد توجه کافی  قرار گرفته و امروز وقت آن است که به حقوق مهندسین و کارشناسان علوم انسانی توجه بیشتر شود.  دکتر آریامنش مشکلات ناشی از مدیریت کشور را در عدم توجه به موضوع مهندسی عنوان نمود و تاکید نمود اگر بخواهیم از جنگ های در پیش روی از جمله جنگ آب و محیط زیست پیشگیری کنیم باید علوم مهندسی جایگاه واقعی خود را بدست آورند. وی وقوع حادثه پلاسکو را نمونه بارز دیگری از عدم توجه به مهندسی ایمنی و ارزیابی های مهندسی عنوان کرد و وقوع آن در دنیای امروز  در کشوری که فارغ التحصیلان مهندسی زیادی دارد که از بیکاری رنج می برند را نشان ضعف مدیریت دانست. وی تاکید کرد ما گپ های زیادی در چرخه مدیریت داریم که متخصصین علوم مهندسی و علوم انسانی می توانند آنها را مطالعه، ارزیابی و به موقع طرح های پیشگیرانه ارائه نمایند.

وی عنوان نمود تغییر رشته نخبگان کشور از رشته های فنی و مهندسی به رشته های علوم پزشکی بیشتر بخاطر درآمد غیر متعارف این رشته ها دانست  وگرنه در این تغییر رشته ها صرفاً  بخاطر علاقه نیست.
در ادامه آریامنش ضمن تشکر از کارشناسان و مهندسین اداره کل نوسازی مدارس استان به آنها توصیه نمود بکارگیری نقشه های تیپ در ساخت و ساز مدارس ایده خوبی نسیت و من پیشنهاد می کنم به تناسب هر محل و مکانی باید مدارس آنان نیز متناسب با آن محل باید طراحی شوند. آریامنش عنوان کرد حتی طراحی کلاس های رشته های مختلف نباید یکسان باشد و ارائه طرح های متنوع در احداث محیط های آموزشی می تواند آثار مثبتی در روحیه دانش آموزان و مدرسان داشته باشد.
در ادامه مراسم دهقان،  معاون اداری و مالی و پشتیبانی سازمان آموزش و پرورش استان یزد به ضرورت بازنگری نقشه های طراحی مدارس را تکید کرد و عنوان نمود باید به دنبال هوشمند سازی ابنیه فنی مدرس و محیط آهای اموزشی در کشور باشیم. وی از حضور دکتر آریامنش در این مراسم تقدیر نمود و از وی دعوت کرد تا با ارائه پیشنهادات خود در بهبود روش های مدیریتی در این زمینیه مشارکت داشته باشند.
در این مراسم همچنین آقای رادمنش عضو شورای شهر یزد و عضو مجمع خیرین یزد از دکتر آریامنش به عنوان یکی از اندیشمندان با تجربه و ایده های نو یاد کرد و از وی دعوت نمود تا با شرکت در جلسات مشاوره ای شورای شهر یزد در توسعه علمی و فنی متناسب با ویژگی های اقلیمی و طبیعی یزد نظرات خود را ارائه نماید. وی از دکتر آریامنش درخواست نمود تا در ارائه راه حل های مناسب برای فائق آمدن بر بحران آب در استان حتما مسئولین استان یزد را مشاوره بدهند.
رادمنش حضور دکتر عارفی به عنوان مدیرکل نوسازی مدارس استان را بسیار مثبت ارزیابی نمود و از آن به عنوان یک تحول مدیریتی یاد کرد. رادمنش جذب بودجه های قابل توجهی که اخیر در این اداره کل انجام شده را حاکی از پیگیر های مجدانه دکتر عارفی مدیرکل نوسازی مدارس استان یاد نمود و حضور وی را در این پست برای پیشرفت استان مغتنم شمرد.  رادمنش بازنگری در طراحی مدارس متناسب با اقلیم و فرهنگ هر منطقه و همچنین مقطع تحصیلی دانش آموزان را از جمله موضوعاتی دانشت که نیازمند توجه بیشتر می باشد.  این عضو شورای شهر یزد از حمایت ۲۵۰ میلیارد تومانی مجمع خیرین یزد در نوسازی و بازسازی و توسعه فضاهای آموزشی استان یزد خبر داد و تاکید نمود با موافقتی که در وزارت آموزش و پرورش شده مقر گردیده تا  ضمن تخصیص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار دولتی به این مهم ، خیرین یزد نیز معادل همان مبلغ را  به آموزش و پرورش اهدائ  نمایند.  وی اضافه نمود این مبلغ طی ۵ سال متوالی بر اساس پیشرفت کار فیزیکی  به آموزش و پرورش استان برای توسعه و بازسازی مدارس از سوی مجمع خیرین یزد صرفاً برای هزینه در توسعه مدارس استان یزد اهدا خواهند شد.
در ادامه این مراسم ضمن تقدیر از کارشناسان و مهندسینی که در توسعه خدمات مهندسی در نوسازی مدارس استان را داشته اند هدایایی به آنان اهدا شد. در خاتمه کلیه کارکنان اداره کل نوسازی مدارس استان در محل تالار فرهنگیان برای صرف ناهار دعوت اداره کل نوسازی مدارس استان بودند. مراسم بزرگداشت روز مهندس ساعت ۴ عصر همان روز پایان یافت.

 

3335 photo_2017-02-24_23-27-35 photo_2017-02-24_23-27-48 photo_2017-02-24_23-28-19 photo_2017-02-24_23-28-24 photo_2017-02-24_23-28-29 photo_2017-02-24_23-28-37 photo_20175j902-24_23-28-10

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی