اختیاری 2

هشدار پلاسکو ؟!
هودر:ساختمان پلاسکو فرو ریخت ؛ تعداد قابل توجهی از هموطنان و آتشنشانان فداکار جانشان را بر سر انجام رسالت و نجات دیگر هموطنان گذاشتند ؛ خانواده های زیادی داغدار و بعضا بی سرپرست شدند ؛ صدها میلیارد تومان خسارت مالی برجای ماند ؛ شاید صدها نفر سرمایه و زندگیشان را از دست دادند که به این راحتیها قابل جبران نخواهد بود و احتمالا چند صد نفر هم که شاید نان آور خانواده هایی بودند فعلا بیکار شدند ؛ و بسیار جنبه های قابل بحث و تاثربرانگیز دیگر . . . . . . . .
اما نکات بسیار قابل تامل دیگری در این حادثه تاسف بار هست که اگر تجربه و عبرتی نباشد چه بسا در آینده نیز شاهد چنین حوادث و شاید بدتر از آن هم باشیم .
اینکه گفته می شود بارها و بارها در خصوص عدم ایمنی و فرسوده بودن این سازه حساس تذکر داده شده ولی روزمرگیها مجال پرداختن به آن را گرفته است که چه بسا با صرف درصد اندکی از این خسارت عظیم می شد از این حادثه هولناک پیشگیری کرد ؛ واینکه گفته می شود سازه های بسیار دیگری هم هستند که وضعیت مشابهی دارند و این حادثه دلخراش نشان داد که توجه به آن از نان شب هم واجبتر است .
پلاسکو تنها یک ساختمان بود ، اما آیا هیچ اندیشیده ایم که اگر خدای ناکرده زلزله ای حتی با بزرگی متوسط در این کلانشهر بزرگ رخ دهد با وضعیت سازه های موجود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟! زلزله ای که بر مبنای محاسبات و احتمالات مهندسی که برای هر رخدادی دوره بازگشتی قائل می شوند در کلانشهر تهران حتی از زمان بروز آن هم سالیانی گذشته است !!
قطعا از دست مردم عادی کار چندانی بر نمی آید و توجه به این امر مهم بیشتر بر عهده مسئولین و مدیران ارشد کشور است که از کنار این تجربه تلخ به سادگی عبور نکنند و چاره ای اساسی بیندیشند که چه بسا اگر خدای ناکرده زلزله ای در کلانشهر تهران رخ دهد شاید دنیا شاهد بزرگترین فاجعه قرن باشد !!

محسن  اختیاری

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی