شنیده

هودر: جند روزی در فضای مجازی و کانال های تلگرام شنیده ها از انتصاب مهرور بعنوان رئیس اداره امور عشایر شهرستان حکایت می کند که البته هنوز هیچ مقام رسمی این خبر را تائید نکرده است.

به گزارش خبر هودر خراسان جنوبی مقام چهار عشایر کشور را به خود اختصاص داده است و  ۷ درصد عشایر کل کشور در استان خراسان جنوبی سکونت دارند و شهرستان طبس ۳ درصد عشایر استان را دارا است.

مهمترین بحث، پیگیری اعتبارات مربوط به راه‌ها، آب شرب و آب دام عشایر است و با توجه به وسعت زیاد شهرستان طبس، گستردگی کار دامپزشکی با سختی ها و مشکلات خاصی روبرو است.

بنابراین گزارش در طبس و حومه چهار اداره دامپزشکی، ۲۷۰ هزار رأس دام سبک و ۹ هزار نفر شتر وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری هودر شهرستان طبس دارای ۲ طایفه عشایری به نام‌های طاهری و ایلخانی در بخش دستگردان و دهستان یخاب و همچنین عشایر نیمه‌کوچ‌رو در بخش‌های مرکزی و دیهوک است؛ ییلاق و قشلاق عشایر نیمه‌کوچ‌رو در داخل استان انجام می‌شود.دامداران عشایر بخش مرکزی و دیهوک طبس فقط از راه دامداری و پرورش دام سبک و سنگین امرار معاش کرده و هیچ درآمد دیگری به غیر از دامداری ندارند.

تمام دامداران این محله‌های عشایری در طول سال در مراتع زندگی کرده و تأمین آب ۹۷ درصد آن‌ها هم با تانکر انجام می‌شود و تنها ۳ درصد این عشایر دارای چاه مالداری یا چشمه آن هم با آبدهی پایین هستند.

۹۷ درصد دامداران این محله‌های عشایری کوچ‌رو بوده و با توجه به وضعیت بارندگی از محلی به محل دیگر کوچ کرده و تنها ۳ درصد به دلیل نداشتن مکان مناسب برای پرورش دام در منطقه ساکن هستند ولی دام‌ها را برای چرا به مراتع مجاور می‌برند.

* طایفه طاهری

طایفه عشایری عرب طاهری در منطقه گود چاه‌مسافر به‌صورت محله‌های پراکنده در قسمت شمال شرقی بخش دستگردان در فاصله ۴۵ تا ۱۱۰ کیلومتری بخش مرکزی ساکن هستند.

این طایفه دارای ۷۰۱ خانوار با جمعیت ۳۱۹۹ نفر هستند که آمار دام آن‌ها ۶۱ هزار و ۳۰۶ رأس گوسفند و بز  و ۴۲۷ نفر شتر است.

به‌طور معمول در سال‌های خشک کوچ ییلاقی این طایفه از نیمه فروردین آغاز و تا پایان آبان طول می‌کشد اما چنانچه میزان بارندگی در منطقه مناسب باشد حداقل ۳ تا ۴ ماه از مدت کوچ ییلاقی آن‌ها کاسته می‌شود.

محل کوچ ییلاقی این طایفه شهرستان کاشمر، بردسکن و یزد است و محل کوچ قشلاقی آن‌ها هم گود طاهری و چاه‌مسافر بخش دستگردان است.

ashayer tabas 022

* طایفه ایلخانی

طایفه عشایری ایلخانی در منطقه کوه سفید در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال، شمال غرب و شمال شرق مرکز بخش دستگردان ساکن هستند.این طایفه دارای ۳۱۹ خانوار با جمعیت ۱۵۲۴ نفر است که ۲۹ هزار و ۴۲۷ رأس دام سبک و ۲۹۹ نفر شتر دارند.

از نظر مدت و زمان کوچ ییلاقی و قشلاقی این طایفه هم با توجه به وضعیت خشکسالی یا بهارسالی همانند طایفه عشایری عرب طاهری عمل می‌کنند.محل اسکان کوچ قشلاقی این طایفه منطقه سفیدکوه، چاه‌کم، ازبکوی جدید و… و محل کوچ ییلاقی آن‌ها هم شهرستان بردسکن، سبزوار و سمنان است.

منبع :

 • سازمان عشایری خراسان جنوبی
 • روزنامه خراسان
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. صادق راستگو

  جای بسی تاسف است مه اخباری منتشر گردیده که آمار و اطلاعات آن غلط است شهرستان طبس تاکنون اداره عشایر نداشته و ندارد و فقط یک رابط از جهاد کشاورزی مسئولیت پیگیری امور عشایر در بخش دستگردان به عهده داشته است

 2. همشهری

  قابل توجه سایت محترم هودر در شهرستان طبس اداره امور عشایر تاکنون تشکیل نشده و وجود خارجی ندارد و آمار و اطلاعات ارائه شده غیر واقعی می باشد.

 3. عشق آبادm

  تا موقعی که دستگردان ……….باشد این اتفاقات نتیجه ………..است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی