429926794_30435

بادهای سیستان و انرژیهای پاک به قلم محسن اختیاری

 

اخیرا به دنبال اظهار نظر بیشتر سیاسی و مغرضانه کارشناسی در شبکه بی بی سی بحثی مطرح گردیده که زوایای مختلفی را در بر گرفته و بعضا بازتابهایی داشته است .

ما در این مطلب مختصر هیچ کاری به بحثهای سیاسی و یا سایر جنبه های مطرح شده پیرامون این موضوع نداریم ، و چیزی که بیشتر مد نظر است پرداختن به پاره ای واقعیتهای موجود است که همگی شاهد آن هستیم .

همگی ما از دوران تحصیل در کتابهای جغرافیا بادهای صد و بیست روزه سیستان را می شناسیم و یا حداقل نام آنرا شنیده ایم . سوالی که از سالهای دور حداقل ذهن نگارنده را به خود مشغول داشته و این بحث بهانه ای برای پرداختن به آن شد اینست که ، چرا از این بادها هیچگونه استفاده ای نمی شود ؟! و عجیبتر اینکه نه تنها از این نعمت عظیم خدادای استفاده ای نمی شود بلکه همواره آنرا به عنوان مشکلی اساسی برای زندگی مردم منطقه می دانسته ایم !.

بسیاری پدیده های خدادای پیرامون ما هستند که چه بسا آنرا به عنوان معضل و حتی بلای الهی قلمداد می کنیم در حالیکه اگر به اصل و ماهیت واقعی آن واقف شویم نعمتهایی هستند در لباس نقمت ، آنچنانکه در حدیثی از امام عسکری بوضوح این واقعیت را به ما گوشزد می کند که ” و ما من بلیه الا و لله فیها نعمت تحیط بها ” . هیچ بلایی نیست مگر نعمتی از خداوند آنرا در بر گرفته است .

در شرایطی که در دنیای امروز با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و صنعت و افزایش مداوم جمعیت بشری روز به روز نیاز به انرژی بیشتر احساس می شود و پدیده ای به نام بحران انرژی در مقابل دیدگان بشر رخنمایی می کند ، بسیاری از کشورهای دنیا هر روز به دنبال منابع جدیدی از انرژی هستند و در شرایطی که بحرانهایی مانند آلودگی هوا و محیط زیست و همچنین کاهش منابع سوختهای فسیلی بشر را به سمت استفاده از منابع انرژیهای نوین و جایگزین مخصوصا انرژیهای پاک سوق می دهد ، استفاده از انرژیهای در دسترس و ارزانی مانند نیروی آب ، باد ، انرژی بی پایان خورشید و نیز انرژی نهفته در ذرات اتم هر روز بیشتر از روز قبل متداول می شود و بسیاری کشورهایی که اندک بهره ای از این منابع خدادای دارند نهایت استفاده را از آن بعمل می آورند .

اما متاسفانه در کشور پهناور ما که سرشار از اینگونه نعمتهای لایزال الهی است کمترین بهره را از آن می بریم و شاید یکی از دلایل آن وجود منابع غنی نفت و گاز است که ما را به تفکر و تلاش شایسته وادار نکرده است ! .

بادهای صد و بیست روزه سیستان که همواره به عنوان معضل و مشکلی بزرگ برای زندگی عادی مردم منطقه تلقی می شده است یکی از این نعمتهای تمام ناشدنی است که بسیاری کشورهای دنیا آرزوی داشتن چنین منابعی را دارند .

اگر به واقعیتهای موجود توجه کنیم ، محرومیت در منطقه سیستان شاخصه ایست که همگی ما بر آن اذعان داریم و هیچ تردیدی نیست که این محرومیت خود ریشه بسیاری مشکلات بخصوص معضلات اجتماعی همچون قاچاق و نظایر آنست ؛ در صورتیکه با بهره برداری اصولی از این منبع بی پایان خدادادی و توسعه صنایع وابسته به آن می توان بر بسیاری از این مشکلات فائق آمد ؛ شاید انجام بسیاری کارهای بزرگ فقط نیازمند مدیریت و برنامه ریزی درست باشد ؛ ممکن است انجام برخی کارها در ظاهر نیازمند صرف هزینه های زیاد باشد ، اما هستند شرکتهایی در دنیا که حاضرند چنین کارهایی را با سرمایه گذاری خود انجام دهند و در عوض برای مدت محدودی مثلا چند سال از درآمدهای آن بهره برداری کنند که در بسیاری نقاط دنیا انجام پروژه هایی همچون ساخت آزادراهها و امثالهم با این شیوه مرسوم است .

و در نهایت امیدواریم با توجه ویژه مسئولین و مدیریت و برنامه ریزی درست ضمن بهره برداری از این منبع عظیم گامی اساسی در راستای حل مشکلات و محرومیت زدایی منطقه سیستان که روزگاری به عنوان انبار غله ایران شناخته می شده است برداشته شود .

محسن  اختیاری

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی