7dc57028-b220-4631-bdf2-69af0c4fd1a6
خبر هودر:استاد/از قدیم الایام انسان به سفر اهمیت می داد و در هر زمان و موقعیتی با اهداف مختلف به سفر می رفت، این سفرها ممکن بود با پای پیاده ، مرکب و یا وسیله نقلیه با توجه به شرایط زمانی و مکانی انجام شود. چند سالی است بسیاری از مردم نقاط مختلف کشور به سفر و گردشگری توجه بیشتری نشان داده و هر از گاهی به اتفاق دوستان، خانواده و آشنایان و حتی به صورت انفرادی  در قالب تورهای گردشگری به نقاط مختلف سفر کرده و از جاذبه های طبیعی و تاریخی بهره مند می شوند .
 نمونه آن یکی از طبیعت دوستان شهرستان طبس است که چند سالی می شود با توجه به شرایط کاری سفر را به صورت هیچ هایک یا رایگان سواری در پیش گرفته و تاکنون به کشورهای مختلفی  از جمله ترکمنستان و ازبکستان با این روش سفر کرده و  در تورهای گردشگری و طبیعت گردی زیادی نیز حضور داشته است .
مجتبی خورشیدی متولد ۱۳۶۵جوان خوش ذوق و علاقه مند به طبیعت گردی و گردشگردی از نیروهای جمعیت هلال احمر طبس است که در خصوص چگونگی انتخاب این گونه سفر می گوید: بعد از زلزله بم در سال ۸۲ مسیر زندگی من  تغییر کرد وعضو جمعیت  هلال احمر شدم.
بعد از طی دوره های هلال احمر با توجه به حفظ آمادگی همیشگی برای خدمت به همنوع در برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی علاقه مند به گردشگری شدم طوری که اکنون  ۷ سال است به صورت حرفه ای کوهنورد بوده و علاوه بر آن سفر به مناطق مختلف را نیز همیشه در برنامه دارم. او در این باره می گوید:دیدن جاذبه های زیبا واماکن باستانی و شور و هیجانی  که از دیدن این مکان ها داشتم همیشه برایم لذت بخش و دوست داشتنی بود .از طرفی معتقدم  نیاز است مردم سفر کردن  ساده را بیاموزند و این که گاه با یک دوچرخه و کوله پشتی می توانند بهترین  لذت را از یک سفر ببرند.
کوله پشتی را بردار و به دل جاده بزن!
این گردشگر درباره سفر هیچ هایک یا رایگان سواری می گوید: این گونه سفر در واقع نوعی از حمل و نقل است که در آن مسافر بدون پرداخت هزینه از محلی به محل دیگر جا به جا می شود و ممکن است این سفر کوتاه باشد، برای مثال از خانه تا محل کار ممکن است سفری طولانی از استانی به استان دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر باشد.
او در تعریف این نوع سفر می گوید: اگر بخواهیم خیلی ساده هیچ هایک را تعریف کنیم باید چنین بگوییم: ” کوله پشتی را بردار و به دل جاده بزن! ” من اینگونه سفر را  تجربه کرده  بودم، از شهر زادگاهم به زاهدان،  یزد و حتی تهران نیز سفر کرده ام.
بالاخره راننده ای پیدا می شود که دلش بخواهد با یک شخص تازه همسفر شود، داستان هایش را بشنود و یا داستان های خود را برای او بگوید .در این گونه سفر هرگونه تجهیزات و اقلامی که نیاز داشته ام را با خود برداشته و دل به جاده زده ام.
او ادامه می دهد : مدتی پیش با کمک دوستان هیچ هایکر  و دریافت اطلاعات لازم  پا را از مرزهای ایران فراتر گذاشتم و با همسرم عازم سفری به سه کشور اروپایی و آسیایی شدیم.بعد از گذشتن از مرز و وارد شدن به کشور دیگر حس عجیبی داشتیم .
دیدن اماکن تاریخی، زندگی در طبیعت بکر و دست نخورده ارمنستان و گرجستان و ترکیه برایمان بسیار هیجان انگیز و زیبا بود.
شب ها را داخل چادر و یا هاستل (مسافر خانه ای با امکانات بهتر) مستقر شده و از صبح تا شب با کمترین امکانات به گشت و گذار مشغول شدیم .
نمک سفر
او می گوید: در هاستل هیچ هایکر های زیادی از ایران و تمام کشورها حضور دارند و این خود باعث دوستی های جدید و تبادل اطلاعات در مورد فرهنگ و آداب و رسوم می شود.
وقتی از او درباره بهترین همسفرانش می پرسم پاسخ می دهد: بهترین و خوش اخلاق ترین همراه در سفرها همسرم است که پا به پای من در سفر همراه است.البته به گفته خورشیدی این سفرها خالی از خطرات و فراز و نشیب ها هم نیست اما از نظر او این سختی ها  نمک  سفر است .
او می گوید: به طور کلی با  راهنمایی گرفتن از مردم  می توان به راحتی یک سفر خوب داشت.اگر مردم ببینند که شما در حال تلاش برای ارتباط با آن ها هستید و کمی هم به زبان محلی آن ها سخن بگویید حتما شما را راهنمایی می کنند  تا در سفر با مشکلی روبه رو نشوید. «مجتبی خورشیدی» این گونه سفر را به دیگر جوانان منطقه توصیه می کند. بر همین اساس جاذبه های طبیعی و گردشگری بکر استان خراسان جنوبی به ویژه جاذبه های شهرستان طبس را یادآوری می کند و از مسئولان و مردم منطقه می خواهد با توجه به شرایط کنونی و افزایش تورهای گردشگری داخلی و خارجی نسبت به معرفی این جاذبه ها که در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال بسیار موثر است اقدام کنند.
منبع:روزنامه خراسان جنوبی
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی