3956761932931464523811

هودر:خشکسالی پدیده ای است که  بصورت نامرئی و خیلی بطئی و بدون سر و صدا و هیاهو خود را نشان می دهد و به همین دلیل به آن بلای خزنده هم گفته می شود. ممکن است هفته ها ویا ماها طول بکشدتا شما واقعا خشکسالی تشخص داده شود. این معضل به تدریج شروع  به پیشرفت کرده و در تمام ارکان جوامع مختلف نفوذ و پیشروی می نماید و اثرات آن تابعی است از میزان و مدت خشکسالی که در بعضی مواقع قادر خواهد بودحیات در طبیعت را به کام خود فرو برده و در سطوح ملی تاثیر گذار باشد .

به گزارش خبر هودر خشکسالی های ۱۸ ساله نیز بخصوص در شهرستان طبس دمار از روزگار کشاورزان و دامدارن در آورده است به گونه ای که صفحات موتورهای جستجو در اینترنت و فضاهای مجازی بی شمار از بحران در این حوزه حکایت میکند

خبرهای تلف شدن دامها،چک های برگشتی دامداران،خشک شدن قنات ها و ….فقط نمونه کوچکی از پیامدهای خشکسالی در این منطقه است.

از آنجایی که قبلا خبرهای زیادی در باب خشکسالی در همین پایگاه خبری منتشرشده قصد تحلیل و انتشار مطلبی جدبدی را نداریم اما آنچه که در این گزارش به آن خواهیم پرداخت مروری بر خبرهای بیشماری است که به نقل از مسولین در باب مشکلات کشاورزان و دامداران در رسانه های مختلف به آن اشاره شده و ما به اهم آنها خواهیم پرداخت

 

به عنوان نمونه روزنامه خراسان جنوبی در خبری با عنوان ناقوس مرگ شترداری طبس نوشت:

145

یک شتر دار از روستای حلوان این شهرستان هم از مسئولان جهاد کشاورزی ومنابع طبیعی وبخشداری دستگردان می خواهد که نیم نگاهی هم به کویر بی آب وعلف این روستا انداخته  و شترداران ودامداران این منطقه را برای ایجاد   آبشخور شتران در فصل گرم وخشک که باعث تلفات و ضرر وزیان های مکرر شده است یاری کنند  زیرا اگر این روند ادامه یابد حذف شتر از چرخه اقتصادی  این منطقه را شاهد خواهیم بود.
همچنین خبرگزاری مهر در خبری به نقل از نماینده طبس نوشت:وضعیت کشاورزان و دامداران خراسان جنوبی اسف بار است
امیر

محمدرضا امیر حسنخانی دوشنبه شب در آیین رونمایی از کارت توسعه کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: همانطور که خراسان جنوبی یک استان وسیع و پراکنده است کشاورزی و دامداری آن نیز متنوع و پراکنده بوده که این امر مدیریت بخش کشاورزی را با مشکل روبه رو کرده است.

وی با بیان اینکه به دلیل خشکسالی ها مردم خراسان جنوبی مشکلات زیادی را متحمل شده اند، بیان کرد: وضعیت مردم وضعیت بغرنجی است و کشاورزان و دامداران استان وضعیت اسف باری دارند.

نماینده مردم فردوس، بشرویه، سرایان و طبس در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در این شرایط خشکسالی دارایی و مالیات نیز بر طبل خود می کوبد، عنوان داشت: در حال حاضر خیلی از واحدهای صنفی استان در حال تعطیل شدن است که تحمل آن برای مردم مقدور نیست.

تعطیلی اصناف در کنار تعطیلی کشاورزی

امیرحسنخانی با بیان اینکه با وجود این شرایط اقتصادی دیگر کار و تجارتی برای مردم باقی نمانده است، عنوان داشت: علاوه بر اینکه خشکسالی ها و مشکلات کشاورزی مردم را تعطیل کرده است حالا دیگر کارهای صنفی نیز تعطیل شده و مردم راه اقتصادی دیگری ندارند.

وی تاکید کرد: ما نیز با تنگناهای دولت آشنا هستیم اما درخواست داریم وضیعت مردم منطقه نیز ویژه دیده شود.

نماینده مردم فردوس، بشرویه، سرایان و طبس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم تسهیل بسیاری از مجوزها، بیان داشت: در حال حاضر روستاییان زیادی هستند که می خواهند دام داشته باشند اما به آن ها مجوز داده نمی شود.

امیرحسنخانی با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی مردم قانون مداری هستند، افزود: در کنار این مسئولان نیز قانون مدار و سخت گیرانه در اجرای قوانین عمل می کنند و این کار را برای استان بسیار سخت کرده است.

سایت محلی گلشن نیز از مسعود رضا بندگی دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی طبس خبری با این مضمون منتشرکرد:

کشاورزان طبس در سال اقدام و عمل هم فقط شعار می‌شنوند

بندگی

مسعودرضا بندگی طی نشست خبری، به تشریح مهمترین مشکلات بخش کشاورزی و دامپروری شهرستان طبس و همچنین پیشنهادات خود برای کنترل این مشکلات پرداخت و اظهار داشت:

امروز تبعات خشکسالی ۱۷ ساله در طبس را می‌توان با زمین‌لرزه هولناک سال ۱۳۵۷ این شهر برابر دانست.

وی با بیان اینکه مسئولان به وعده‌های خود و بخشنامه‌های دولت عمل نمی‌کنند، افزود: دولت اگر سریعاً تدبیری نیاندیشد، به‌زودی چراغ کشاورزی و دامپروری شهرستان طبس به‌طور کامل خاموش شده و این قشر مولد به مصرف‌کننده تبدیل می‌شوند.

بندگی با تشبیه تبعات خشکسالی به مرگ خاموش، تصریح کرد: آیا باید حتماً سیل و زلزله شود که دولت به دادمان برسد؟ مسئولان منتظرند که دیگر چه بلایی بر سرمان بیاید تا اقدامی کنند؟ کشاورزان و دامپروران شهرستان طبس در سال اقدام و عمل، تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان ندیده و فقط شعار شنیده‌اند.

وی افزود: اگر دولت فکری به حال کشاورزان و دامپروران نکند، باید لااقل به فکر افزایش چندبرابری بودجه کمیته امداد و بهزیستی باشد، چون با شرایط فعلی قطعاً، به‌زودی تعداد قابل‌توجهی از کشاورزان و دامپروران باید تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار گیرند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس یادآور شد: ۲ سال قبل که خبرنگاران شهرستان طبس از محله‌های دامداری و مناطق عشایری بخش دستگردان شهرستان طبس بازدید کردند، گفته شد که اگر اقدامی نشود به‌زودی این مناطق خالی از سکنه خواهد شد و متأسفانه امروز شاهد هستیم که پس از گذشت ۲ سال، تمامی این محله‌های دامداری که روزگاری حدود ۴۰۰ خانوار داشته، متروکه شده است.

وی بیان کرد: یکی از دامداران شهرستان طبس که بیش از ۵۰ سال به این کار اشتغال دارد، چند سال پیش براساس آمار جهاد کشاورزی حدود ۷۰۰ رأس میش داشته، اما الان بر اثر تبعات خشکسالی، تعداد دام‌های وی به ۶۵ رأس رسیده همراه با انبوهی از قرض و بدهی.

بندگی از وزیر جهاد کشاورزی و رئیس نظام صنفی کارهای کشاورزی کشور درخواست کرد تا به طبس سفر کرده و وضعیت اسف‌بار کشاورزان و دامپروران این شهرستان را از نزدیک ببینند.

وی خاطرنشان کرد: با روش فعلی استمهال وام‌های کشاورزان، که وام‌های ۵ درصد به‌صورت ۲۱ درصد تمدید می‌شود، فقط بدهی کشاورزان به بانک‌ها ۲ و ۳ برابر می‌شود، آن هم کشاورزانی که توان پرداخت اقساط همان وام‌های ۵ درصد را هم نداشتند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان طبس برای کاهش اثرات خشکسالی چند پیشنهاد داد و گفت: چنانچه این پیشنهادات، اجرایی شود می‌تواند وضعیت فعلی را به همین شکل حفظ کرده و از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند که از آن جمله، بخشش وام‌های کشاورزان و دامداران بحران‌زده از فاجعه خشکسالی، خرید دام مازاد دامداران، توزیع علوفه رایگان، و پرداخت تسهیلات کم‌بهره و بلندمدت به دامداران برای خرید دام‌های با نژاد پرتولید و اصلاح شده است.

وی تصریح کرد: اجرای آبیاری تحت‌فشار و کم‌فشار برای کشاورزان طبس که ۱۸ سال است درگیر بحران خشکسالی هستند، باید مانند اراضی بالادست دریاچه ارومیه، رایگان انجام شود که در این صورت و با اصلاح نوع کشت، می‌توان با همین آب کم هم، کشاورزی را به‌صورت مقرون به صرفه حفظ کرد.

بندگی یادآور شد: پیش از این تسهیلات ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومانی برای احیای قنات‌ها و چاه‌ها در اختیار کشاورزان طبس قرار گرفته و اکنون زمان سررسید پرداخت این وام‌ها فرا رسیده؛ خیلی از این چاه‌ها مجدداً میزان آبدهی‌اش کاهش و میزان ای‌سی آن افزایش یافته و کشاورزان هم نه توان لایروبی یا حفاری مجدد را دارند و نه توان پرداخت وام قبلی را، و کشاورزی‌شان هم مقرون به صرفه نیست و لازم است مسئولان برای نجات آنان وارد عمل شوند.

 

در ادامه خبرهای فضای مجازی خبری از وضعیت بحران زده شتر داری دربخش دستگردان منتشر شدکه  دل هر شهروندی را به درد آورد:

ffgfg

صنعت شترداری در این بخش رو به زوال است
مسئول جهاد کشاورزی بخش دستگردان طبس به خشکسالی های پی در پی چند ساله (حداقل ۱۸ ساله) که سبب شده مشکلات شترداران این بخش دو چندان شود اشاره کرد و فقر شدید مراتع، ضعف و لاغری شترها، ضعیف شدن بنیه مالی شترداران، کاهش آب چاه و چشمه های شترداری را از جمله این معضلات دانست.
«کریم عراقی» ارائه تسهیلات بانکی بلندمدت وارزان قیمت، مرمت و تجهیز چاه ها، چشمه ها و آبشخورهای شتری(کانون های عمومی)، احداث ۲تا۳ باب گاش شتری، اختصاص علوفه یارانه دار، ایجاد حداقل ۲تا۳ باب آب انبار برای ذخیره آب شرب انسانی در چند نقطه به پیشنهاد شترداران، اجرایی کردن طرح رایگان بیمه شتر، رفع مشکل بیمه  شترداران و ساربانان و صدور کارت شناسایی برای آنها و ایجاد حفاظ به وسیله سیم خاردار در مسیر جاده ای که حادثه خیز است (مسیر عشق آباد به تپه طاق تا کال درونه به مسافت ۹۵ کیلومتر) را ازجمله خواسته های شترداران منطقه برای رفع مشکلاتی که با آن مواجهند اعلام کرد.
به گفته وی، در این بخش بیش از ۲ هزار و۵۰۰ نفر شتر وجود دارد که در ۳ گله مجزا نگهداری می شوند.
وی با بیان این که حدود ۸۵ خانوار از بخش دستگردان به طور مستقیم در زمینه پرورش شتر فعالیت و اشتغال دارند، افزود: در فصول مختلف سال با توجه به وضعیت منطقه و شرایط آب و هوا، شترداران آبگاه های مختلفی را مورد بهره برداری قرار می دهند.

 

وضعیت خشکسالی ۱۸ ساله شهرستان نیز فرماندار طبس را به واکنش وا داشت به گونه ای که وی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه شهرستان طبس ۷۵ هزار نفر جعیت دارد، اظهار کرد: بر اثر خشکسالی‌های ۱۷ ساله و فقر شدید مراتع ۳۰۰ هزار دام موجود در این شهرستان در حال حاضر به ۱۵۰ هزار رأس دام کاهش یافته است.

فرماندار

وی بیان داشت: سال گذشته در شهرستان طبس ۳۶ میلیمتر بارندگی شده که تنها ۱۲ میلیمتر آن موثر بوده است.

فرماندار ویژه طبس با اشاره به اینکه دامداران به دلیل خشکسالی به فروش اجباری دام رو آورده اند و این یعنی از دست دادن سرمایه، تصریح کرد: همچنین سطح زیرکشت از ۱۲ هزار و به ۷ هزار کاهش یافته است و کف شکنی چاه‌ها هزینه مضاعفی به کشاورزان تحمیل کرده است.

اخوان صفار با بیان اینکه سقط جنین دام‌ها در این شهرستان ۱۲ درصد به دلیل خشکسالی وعدم تغذیه صحیح افزایش یافته، گفت: افزایش بیماری دام و بیماری‌های مشترک میان انسان و دام ضرر هنگفتی به دامداران تحمیل کرده است.

به گفته وی در بحث تأمین منابع آب، کاهش بارندگی‌ها در شهرستان طبس به کمتر از ۴۰ میلیمتر سبب عدم آبگیری ۳ سد مخزنی در این شهرستان شده است.

فرماندار ویژه طبس با اشاره به اینکه کاهش آب قنوات و چشمه‌ها موجب کاهش قدرت اقتصادی کشاورزان و مهاجرت روستاییان به شهرها و از دست دادن فرصت شغلی دامداران شده، افزود: افت شدید سطح آب زیر زمینی در دوره ۲۰ ساله دشت طبس ۵.۲۸ متر بوده است.

اخوان صفار ادامه داد: در سه سال اخیر ۳۹ حلقه چاه نیاز به جابه جایی داشته که نزدیک به ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای کشاورزان هزینه در برداشته است.

وضعیت بحران زده یا به تعبیری به خاکستر رفته کشاورزان و دامداران در شهرستان طبس رسانه ها را وادار به درج این عبارات نیز کرد:

خشکسالی دیگر رمقی برایشان باقی نگذاشته است .
مراتع به مانند بیابان ها چیزی در چنته ندارند حتی بوته ای خار هم در آن نمی روید. دام ها گرسنه اند . آب به سختی یافت می شود و کشاورزی رنگ به رخسار ندارد. عشایر این خطه به ناچار رخت کوچ اجباری به تن کرده و راهی سرزمینی دیگر شده اند.
دیگر دخل و خرج دامدار و کشاورز هم خوانی ندارد. اینجا خشکسالی مثنوی هفتاد من مشکلات است.
 در دهستان «یخاب» دستگردان طبس مراتع علوفه ندارند در حالی که تغذیه دام های این منطقه به مراتع وابسته است. در دیهوک روستاها فقط با یک تانکر آبرسانی می شود و در بخش مرکزی طبس هم شرایط عشایر نابسامان است.

 

حتی برای چندمین مرتبه وضعیت و پیامد خشکسالی از زبان مسئولین به شرح ذیل منتشر شد:

 

%d8%a7%d8%a7%d8%a71

بخشایی معاون رئیس سازمان و مدیر  جهاد کشاورزی طبس در گزارش خود به تشریح پیامدهای خشکسالی های اخیر که خسارات جبران ناپذیری به کشاورزان وارد کرده است به موارد ذیل اشاره کرد:

از ۳۷ میلیمتر بارندگی سال زراعی۹۵-۹۴ فقط ۱۲ میلیمتر آن موثر بوده است (۵۷ درصد کاهش بارندگی) . خشکسالی های متوالی سنوات گذشته و سال جاری باعث کاهش چشمگیر آبدهی قنوات، چشمه ها و چاه ها گردیده به طوری که آبدهی منابع آبی شهرستان از ۵۲۰۰ لیتر در ثانیه در قبل از خشکسالی به ۳۲۰۰ لیتر در ثانیه در سال ۹۱ و ۲۵۳۶ لیتر بر ثانیه در سال جاری کاهش یافته و ۴۲ قنات در اثر خشکسالی خشک شده است

کاهش آبدهی منابع آبی ، سطح زیر کشت محصولات زراعی و کاهش عملکرد محصولات باغی را به علت کم آبیاری بدنبال داشته و حدود ۳۵۰۰ هکتار از سطح زیر کشت محصولات زراعی کاهش یافته است.

 تعداد دام سبک از ۳۱۸ هزار در سال ۸۴ به ۱۴۲ هزار (۵۵ درصد کاهش) و تعداد شتر از ۱۳۲۰۰ نفر در سال ۸۴  به ۷۶۰۰ نفر در سال جاری رسیده است. تولید عسل به ازای هر کندو از ۱۰ کیلو به شش کیلو کاهش یافته . عدم باروری، سقط جنین و مرده زایی از ۵ درصد در سالیان قبل به ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. میزان استحصال آب از ۱۶۷ میلیون متر مکعب به ۷۹ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. علوفه مراتع نیز  از ۱۵۴ میلیون تن در سال ۸۴ به ۷۷ میلیون تن در سال جاری کاهش داسته است. این شاخص ها عمق فاجعه را نشان می دهد و  این شاخص ها به تمام مراجع ذی صلاح ارسال شده است

استان خراسان جنوبی دومین استان خشکسال کشور است. طبس دومین شهر دچار خشکسالی حاد است. فرایندها و پروسه اثبات و تایید خشکسالی تا سطوح وزارت خانه انجام شده و به تایید وزارت جهاد کشاورزی رسیده و اعتبار لازم درخواست شده است. از نماینده و فرماندار درخواست داریم که این موضوع را بطور ویژه پیگیری کنند تا اعتبارات درخواستی در این نامه وزیر محترم اختصاص یابد. امسال فقط سه استان خشکسال هستند و این فرصت فراهم است تا بتوان اعتبارات خاص و ویژه را دریافت کرد.

در پایان این گزارش فقط گوشه کوچکی از مرگ خاموش کشاورزان و دامداران را در قالب تصاویر مستند برای آنهایی که باید ببیند و حرکتی انجام دهند منتشر میکنیم؟؟!!!

dfdfdf

dffsf

dssdd11-04_20-03-01

photo_2016-11-04_20-02-16

photo_2016-11-04_20-02-25

photo_2016-11-04_20-02-28

photo_2016-11-04_20-02-50

photo_2016-11-04_20-02-54

photo_2016-11-04_20-02-57 photo_2016-11-04_20-03-16 photo_2016-11-04_20-03-20 photo_2016-11-dddf-03-09

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی