سوال

هودر:آفریقای ایران ؛ جایی که نخبگان آن خوابند

در جایی به نقل از کارشناسان حیات وحش  خواندم  بدلیل تنوع زیستی و بکر بودن منطقه ، طبس  را آفریقای ایران نامیدند  ؛ ولی وقتی با دقت به جمیع جهات نگاهی انداختم دیدم طبس شباهت های دیگری هم با  آفریقا دارد .
آقریقا به دلیل وجود معادن ؛ ثروتمندترین قاره جهان محسوب میشود ؛ ولی به دلیل سیاست های اشتباه همیشه مورد بهره کشی قرار گرفته و مردم آن در فقر و قحطی به سر می برند .
شهرستان طبس بعنوان بزرگترین شهرستان ایران ؛ بزرگتر از ۷۱ کشور دنیا ؛ با بیش از ۲۰۰ نوع ماده معدنی  ، برخی بعنوان  پایتخت معدن ایران نامیده اند .
بسیاری تولیدات این معادن به مدیریت افراد غیر بومی ،بصورت خام فروشی از این شهرستان خارج میگردد و سهم این شهرستان  از این خام فروشی ؛ حقوق ناچیز کارگران است.
مدیریت این معادن اغلب دردست استان های همجوار و صنایع بزرگ می باشد .
در دهه گذشته با همت برخی نخبگان مانند مهندس شکیبی , با هدف جلوگیری از این خام فروشی و درآمدزایی و اشتغال در منطقه ، برخی صنایع فرآوری مانند کک ، سیمان ؛ بلوک های اتوکلاو و کانسرام و …  در این شهرستان ایجاد گردید و به تبع آن زیرساخت هایی همچون راه آهن و فرودگاه از رونق خاصی در برخوردار گردیدند.
آینده ای امیدوار بخشی ترسیم شد  و حتی مشاغل دست دوم و سوم همچون حمل و نقل  نیز پایه ریزی شد . از طرفی صد ها کارگر مشغول به کار شدند و به امید آینده روشن این شهر ، هزاران خانواده شکل گرفت .
امید برای کسب سود بیشتر که در صنایع فرآوری و بسته بندی دیده میشد ، طبس را به یک قطب اقتصادی تبدیل میکرد .
مسلما با بهره برداری از این کارخانجات و صنایع فراوری دیگر همچون شیر شتر ؛ صنایع فولاد آهن اسفنجی و … وضعیت بازار طبس هم رونق می گرفت و نخبگان زیادی که از این شهر هجرت کرده بودند را مجدد به طبس باز می گرداند .
با حادثه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳  و در گذشت مهندس شکیبی ؛   فضا برای  حضور و عرض اندام مجدد استان های دیگر  و صنایع  بزرگ برای خام فروشی با قیمت ناچیز   فراهم آورد  . متاسفانه سکوت مصلحت آمیز نخبگان طبس که با ملاحظات سیاسی ادغام شده  ؛ باعث گردید،  کارخانجاتی که بعضا به مرحله بهره برداری رسیده یکی پس از دیگری نسبت به اخراج کارگران خود اقدام و به تعطیلی کشیده شوند .
حال سوال اینجاست نخبگانی که برای جابجایی یک ترانس یا تغییر استان و یا مسایل پیش پا افتاده دیگر  اعتراض میکنند چه شده اکنون سکوت کرده اند
مسلما گناه سکوت نخبگان کمتر از عوامل به تعطیلی کشاندن کارخانجات نیست .

چرا که  طبق فرمایش امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: « الرَّاضِی بِفِعْلِ قَوْمٍ کَالدَّاخِلِ فِیهِ مَعَهُمْ؛ کسى که به عمل مردمى راضى باشد ، شریک آنها محسوب مى‏شود و برای چنین شخصی دو گناه نوشته می شود : إِثْمُ الْعَمَلِ بِهِ وَ إِثْمُ الرِّضَى بِهِ ؛ یکى گناه آن عمل و دیگرى رضایت به آن.»

با تشکر کارگر اخراج شده کارخانه(منبع:کانال دانشنامه طبس)

هودر:انتشار این مطلب به معنی تایید یا رد آن نیست مخاطبین میتوانند نظرات خود را در این خصوص ارسال کنند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی