13380_781

روزی روزگاری طلبه ای از طبس به نام سیدکاظم برای خواندن دروس حوزه به کربلا هجرت کرد.

سیدکاظم چندفرزندبه دنیا آورد ازجمله این فرزند ها سیدمحمدرضا بود که سیدمحمدرضا پس از گذراندن دروس ابتدایی وارد دروس حوزه شد وبسیار ازنظرعلمی بالارفت تاجایی که امام جماعت حرم محترم امام حسین علیه السلام شد.

سیدمحمدرضا درکربلا ازدواج کرد وچند فرزند به دنیا آورد. فرزندان وی عبارت بودند از (پسران)سیدمحمد علی سیدحسن سیدحسین سیدهاشم وسیدعادل وسیدجعفر

محمد علی درسال ۱۳۶۴ هجری قمری در شهر مقدس کربلا دیده به جهان گشود.

وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی وارد حوزه علمیه کربلا شد و از محضر علمای آن زمان همچون آیت الله شیخ علی اکبر نائینی، آیت الله شیخ جعفر رشتی و… بهره برد.

ترویج فرهنگ عاشورا در مقابله با شیوعی ها

آیت اللَّه حائرى طبسى از ابتدای جوانى، به دلیل تربیت در خانواده ای اهل علم در کربلا که عشق به اهلبیت(ع) سراسر وجودشان را فراگرفته بود، داراى روحیه عاشورائى بودند و همانند دیگر آزادی خواهان، سکوت در برابر استبداد و استعمار را جایز ندانسته و از هر روشی به مقابله با آن می پرداختند. ایشان پیش از روى کار آمدن حسن البکر، اولین حاکم حزب بعث عراق، و فعالیت‏هاى شیوعى‏ها که همانند توده‏اى‏ها و کمونیست‏های ایران بودند، فعالیت‏هاى بسیارى بر علیه اندیشه های این جریان منحرف انجام مى‏دادند. بیشتر مبارزات ایشان برای مقابله با افکار مسموم شیوعی ها، به صورت تقویت تقویت روحیه عاشورائى در جوانان و پاسخ گویی به افکار انحرافی آنان بود که موجب محفوظ ماندن جوانان در برابر تبلیغات گمراه کننده آنان بود.

پس از روى کار آمدن حزب بعث و تنگ شدن عرصه براى شیعیان و ممنوع شدن عزادارى در برخى از جاها، و ایجاد مراکز فحشا و فساد براى دختران و پسران در برخى از شهرها، اقدامات و روشنگرهای ایشان شدت بیشترى گرفت، که عمده این فعالیت‏ها به صورت تشکیل هیئت‏هاى مذهبى، پخش کتب در داخل کشور و خارج کشور و همچنین چاپ مجله و کتب مذهبی بود که یکبار در جریان انتقال کتاب، به دلیل همراه داشتن کتابهای ضد وهابی دستگیر شده و پس از مصادر کتابها توسط دولت آزاد می شوند.

همراه انقلاب

با اوج گیری انقلاب اسلام و تبعید امام خمینی (ره) به عراق، آیت الله حائری که اهداف امام خمینی (ره) را در مسیر حرکت و اهداف سید الشهداء علیه السلام می دانست، به همراهی با جنبش اسلامی مردم ایران پیوست و سیر جدیدى را در مبارزات سیاسى خود در پیش گرفت که در نهایت منجر به دستگیرى و اخراج ایشان از عراق شد. رژیم پهلوى قصد داشت با تبعید امام خمینى‏(ره) به عراق، ایشان را مورد تحقیر و سانسور خبرى قرار دهد، اما با ورود امام به عراق، و استقبال گسترده و عظیم علماء، طلاب و مردم از ایشان، نقشه‏هاى رژیم نقش بر آب شد و عراق مبدل به پایگاهى براى فعالیت‏هاى برای ایشان شد. از جمله جوانان پرشوری که در آن دوره نقش بسیاری در استقبال از امام خمینى‏(ره) در کربلا داشت، آیت الله حائری بود که جریان این استقبال در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسیده است. ایشان با همکاری دوستان خود، اتوبوس‏هاى بسیارى را تهیه کردند و با جمع کردن طلاب، در «مصیب»، واقع در در چند فرسخى کربلا به استقبال از امام رفته و ایشان را با سلام و صلوات به کربلا ‏آورند.

امام خمینى‏(ره) مدت یک هفته در کربلا ماندند و در این مدت به دیدار علماى کربلا رفتند و تعدادى از علما نیز در منزل به دیدار ایشان آمدند. از جمله شخصیت هایی که امام خمینى‏(ره) در منزل وی به دیدار او رفتند، پدر آیت الله حائری، مرحوم آیت اللَّه سید محمد رضا حائرى طبسى بود. آیت الله حائرى طبسى درباره جریان این دیدار به بنده فرمودند: «زمانى که امام تصمیم گرفتند به منزل پدر ما تشریف بیاورند، من به منزل آمده و خبر تشریف آوردن ایشان را به پدر دادم. هنگامى که امام به منزل پدر آمدند چیزى جز انار در منزل براى پذیرایى نبود. پدرم پس از معانقه با ایشان، آب انار را با دست خود گرفته و در لیوانى ریختند و سپس در برابر امام گذاشتند. امام هم آن را میل کرده و پس از احوال پرسى و اطلاع از اوضاع ایشان تشریف بردند». آیت اللَّه حائرى طبسى، در تمام دیدارهاى حضرت امام در کربلا در خدمت امام بودند و پس از آنکه ایشان به نجف بازگشتند نیز همراه امام به نجف رفته و در تمام ملاقات‏ها و برنامه‏ها در خدمت امام بودند.

وی پس از آغاز انقلاب اسلامی برای همراهی با انقلاب به پا خواست و پس از دستگیری توسط حزب بعث، شکنجه های بسیاری را به همراه آیت الله سید کاظم قزوینی تحمل کرد و به دلیل ایرانی الاصل بودن از عراق اخراج شد.

وی در قم در کنار مبارزات به ادامه تحصیل در حوزه علمیه پرداخت و از محضر مراجع قم، همچون آیت الله میرزا هاشم آملی، آیت الله مرعشی نجفی، آیت الله گلپایگانی و… کسب فیض نمود و به درجه اجتهاد نائل آمد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به دستور امام خمینی(ره) به امامت جمعه شهر طبس منصوب شد و در مدت حضور خود در طبس از حضور در جبهه های جنگ غافل نشد و بارها در مناطق مختلف عملیاتی حضور پیدا کرد.

پس از پایان جنگ و رحلت امام خمینی(ره) آیت الله حائری به قم بازگشت و در قم، ضمن اداره حسینیه کربلائیها، به تدریس و تربیت شاگردان پرداخت.

روح آن عالم وارسته و سالک راه علم و فضیلت در روز پنجشنبه ۱۵ جمادی الثانی ۱۴۲۴ ق برابر با ۲۳ مرداد ۱۳۸۲ ش به اجداد طاهرینش پیوست و پس از تشیع بر دستان محبان اهلبیت(ع) در شیخان قم به خاک سپرده شد.
منبع:دانشنامه طبس گلشن

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. علی

    روحشان شاد ویادشان گرامی باد -طبس دیگر هیچ شخصیتی مانند ایشان ندیده ونخواهد دید .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی