photo_2016-08-09_07-56-07

هجرت اجباری امام هشتم شیعیان در سال ۲۰۰ ه. ق به دست مأمون عباسی رقم می‌خورد. هجرتی که غربت برای ایشان به ارمغان می‌آورد و حضرت را از عزیزترین نزدیکانش، حضرت معصومه(س) و امام جواد(ع) دور می‌ساخت.

ولایت‌عهدی تحمیلی ظلم دیگری بود که از سوی خلیفه وقت بر این امام همام وارد شد، امامی که حالا “غریب الغربا” نام دارد، با پذیرش اجباری ولایت‌عهدی نامه‌ای خطاب به خواهرش حضرت فاطمه‌معصومه(س) مبنی بر هجرت به توس می‌نویسد. ستم‌های بی‌شمار مأمون تنها شامل حال امام رئوف نمی‌شود، بلکه علویانی را که عزم سفر به خطه خراسان داشتند را نیز قتل‌عام کرده و در هر نقطه ایران دری از خاندان نبوت را در دل خاک پنهان میکند. خواهر نیز به دیدار برادر نمی‌رسد و در فرسنگ‌ها کیلومتر دورتر از امامش به دیدار حق می‌شتابد.

۱۴ قرن می‌گذرد. یکی یکی درهای نهفته در جای جای سرزمین پهناور ایران سر بر آورده و همچون ستاره‌ای فروزان در جوار خورشید تابان امامت و ولایت می‌درخشند و به دوستداران مولا امیرمومنان(ع) روشنایی می‌بخشند.

۱۸ مردادماه؛ روز تجلیل از ستارگان خفته در کشورمان ما را بر آن داشت تا پای صحبت‌های حمزه سپهریان، مدیرعامل آستان حسین‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) بنشینیم و نظر او را در مورد “صیانت از دستاوردهای امامزادگان “بشنویم که در ادامه می‌خوانید.

برای صیانت از دستاوردهای امامزادگان چه باید کرد؟

در مکتب تشیع بر زیارت قبور امامزدگان و بقاع متبرکه بسیار سفارش شده و دارای ثواب بسیار است. وجود آرامگاه‌های با برکت امامزادگان جلیل‌القدر و واجب‌التعظیم در ایران اسلامی سند بزرگ ماندگار و گویای مکتب تشیع است. وظیفه داریم در راستای صیانت این اسناد مهم و معتبر بکوشیم و به نحو شایسته دستاوردهای این بزرگواران را به آیندگان منتقل کنیم. امامزادگان عظیم‌الشان کرامات بی‌شماری دارند و بدین لحاظ قبورشان همیشه توسط مردم مورد احترام بوده که این یک حرکت خود جوش و اجتماعی است که از درون مردم برخاسته می‌شود و در راستای اعتقادات مذهبی مردم است و ما باید با اجرای برنامه‌های دینی و مذهبی متناسب با گروه‌های سنی متفاوت در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه بکوشیم، مردم را در جهت فراگیری معارف اهل بیت(ع) و زندگی به سبک اسلامی سوق دهیم.

امامزادگان بالاخص امامزادگان بلافصل در جامعه امروزی ما از چه جایگاهی برخوردارهستند؟

طبق فرمایش امام خمینی(ره) که فرمودند: «ما می‌خواهیم مردم در پناه بقاع متبرکه در آرامش زندگی کنند». لازم است به امور امامزادگان که بخشی از سرمایه‌های دینی و اعتقادی مسلمانان است رسیدگی جدی شود و ضمن اینکه امامزادگان و بقاع متبرکه جایگاهی برای آرامش مردم باشند، باید محلی برای تربیت نسل آینده‌ساز، آشنایی با اهل‌بیت(ع)، آموزش مفاهیم قرآنی و پاسخگویی به نیازهای معنوی همه مردم ایران اسلامی به ویژه نوجوانان و جوانان باشند که خوشبختانه در سال های اخیر اقدام موثری برداشته شده است.

 با توجه به خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل کردن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، در این امامزاده عظیم‌الشان چقدر توانستیم به فرمایش رهبری برسیم؟

در این امامزاده لازم‌التعظیم که به عنوان سرمایه عظیم فرهنگی محسوب می‌شود، تلاش شده در راستای تحقق تبدیل کردن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، با ارائه بهترین خدمات فرهنگی، تبلیغی و مذهبی و بهره‌گیری از تشکل‌ها، نهادها و سازمان‌های فرهنگی زمینه حضور حداکثری مردم ولایتمدار بویژه نوجوانان و جوانان را فراهم آورد و با آموزش‌های مختلف دینی، اجتماعی و مذهبی در جهت ترویج فرهنگ اسلامی، تعمیق بخشیدن به ارتباط قلبی آنان به ارزش‌های والای الهی و افزایش بینش و آگاهی های دینی حرکت کند تا انشاالله در برابر وسوسه‌ها و انحرافات فکری مصونیت داشته باشد.

پیامبراکرم(ص) در آخرین روزهای عمر شریفشان به مودت اهل بیت(ع) اشاره کردند. چگونه می‌توان با تکریم امامزادگان، دوستی اهل‌بیت(ع) را در بین جوانان نهادینه کرد؟

یکی از مهمترین معضلات این است که بسیاری از مردم بویژه جوانان با امامزادگان آشنایی ندارند و این وظیفه متولیان فرهنگی است که زندگی آنها را برای مردم تبیین کنند و با معرفی صحیح امامزادگان به نسل جوان از ظرفیت‌های فراوان این اماکن مقدس به عنوان پایگاه‌های فرهنگی و سازندگی استفاده کرد، توسل به ائمه‌اطهار(ع) و به امامزادگان خیلی مهم است و اگر بخواهیم ایمان در قلب جوانان نفوذ کند، باید از درهای ایمان که همان امامزاده‌ها هستند، وارد شد چرا که امامزادگان فرصت بزرگی برای ترویج معارف الهی هستند.

همچنین با توجه به تحولات سریع در عرصه‌های مختلف و به تبع آن رشد روز افزون علم و تکنولوژی ایجاد فرصت‌هایی برای ارائه جدیدترین یافته در پاسخگویی به شبهات این جوانان با دعوت از اندیشمندان و محققان در حوزه‌های مختلف، برگزاری همایش‌های علمی، مسابقات و… می‌توان در توسعه فرهنگ و سبک زندگی اهل‌بیت(ع) نقش موثری ایفا کرد.

امسال روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه همزمان با دهه کرامت است، این آستانه مبارکه چه برنامه‌های فرهنگی و مذهبی برای زائران میقات‌الرضا تدارک دیده است؟

ویژه برنامه تکریم امامزادگان شامل سخنرانی با موضوع “نقش امامزادگان در نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی در ایران” و همچنین گفتمان دینی معرفتی با موضوع “نقش خانواده در اقتصاد مقاومتی” ویژه خواهران بسیجی با حضور حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی، مدیر کارگروه تخصصی آموزش خانواده در استان خراسان رضوی و کارگاه آموزشی آیین رضوی همراه با مسابقات فرهنگی، پژوهشی و… می‌شود.

  • بیشترین خدمات فرهنگی و مذهبی میقات‌الرضا در دهه کرامت چه نوع خدماتی است؟

از آنجا که یکی از موضوعات مهمی که در سال‌های اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده، مبحث سبک زندگی اسلامی و همچنین شعار سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می‌باشد، این موسسه تلاش دارد با برگزاری کارگاه‌ها، سلسله نشست‌ها، سخنرانی‌ها، همایش‌ها، محافل، گفتمان‌های دینی و معرفتی در همه مقاطع سنی، شیوه زندگی بر اساس آموزه‌ها، تعالیم دینی و معارف اهل‌بیت(ع) بویژه امام رضا(ع) را به عنوان بهترین الگوی سبک زندگی اسلامی برای بشر و همچنین اقتصاد مقاومتی معرفی کند.

هر ساله بیشترین شرکت‌کنندگان جشنواره علوم قرآن و حدیث “سراج منیر” را خادمان بارگاه منور امامزاده حسین‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) تشکیل می‌دهند، دراین مورد نیز سخن بگویید.

با عنایت به فرمایش رهبر معظم انقلاب که فرمودند: «اگر بتوانیم با قرآن کریم انس بگیریم، معارف قرآن را در دل و جان خودمان نفوذ بدهیم زندگی و جامعه ما قرآنی خواهد شد و نجات امت اسلامی در شناخت قرآن و عمل به برنامه‌های آن است»، در همین راستا این موسسه با هدف تعمیق و تعمیم فهم و درک و تدبر قرآن کریم سعی می‌کند با تیلیغات و اطلاع‌رسانی لازم و تشویق زیر مجموعه اقدام موثری در جهت ارتقاء سطح کیفی جامعه قرآنی بردارد.

آستان قدس رضوی برای این امامزاده عظیم‌الشان چه برنامه‌های فرهنگی و مذهبی دارد؟

حضور کاروان خادمان رضوی در قالب برنامه “زیرسایه خورشید”، ویژه برنامه در شعاع خورشید” و برگزاری مراسم “در روستاهای موقوفه دار”، “کرسی تلاوت‌های مجلسی قرآن کریم” با حضور قاریان برجسته، “جنگ شادمانه کبوترانه”، محفل شکوفه‌های رضوی با حضور مجریان آستان قدس رضوی از جمله برنامه‌هایی است که حرم مطهر رضوی برای این امامزاده در نظر گرفته است.

سالانه این امامزاده میزبان چه تعداد زائراست؟ در دهه کرامت چطور؟

موقعیت جغرافیایی آستان حضرت حسین‌بن‌موسی‌الکاظم(ع) که در مسیر تردد زائران عزیز از ۶ استان مرکزی کشور قرار گرفته است و همچنین خدمات ارزنده آستان قدس رضوی در منطقه سبب شده شهرستان طبس به عنوان میقات‌الرضا و اولین شهر زیارتی در استان خراسان جنوبی شناخته شود و سالیانه میزبان قریب به شش میلیون نفر زائر بوده و در دهه نورانی کرامت نیز با توجه به برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی در تمامی مقاطع سنی، اطلاع‌رسانی لازم و دین‌مداری مردم ولایتمدار طبس شاهد حضور بیش از پنجاه هزار نفر زائر و مجاور در برنامه‌ها باشیم

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی