cn5674

هودر:نامه ای از مهندس شکیبی   به قلم محمود امینی
عزیزان دلم ؛
مردم خونگرم شهرستانهای طبس ، بشرویه سرایان و فردوس

مردان سخت کوش و مآل اندیش ، جوانان سرشار از شور و شعور ، بانوان هنرمند و با تدبیر ، فرزندان شایسته و مشحون از استعداد ، همنشینان و مجاوران کویری که آسمان و زمینش چون کوره ی آهنگران انسان را آبدیده ، تفتیده ، مقاوم و سازگار می سازد و آنگاه از صندوقچه ی درونش و از اعماق دلش گوهر ناب در همیان او می گذارد، پاداشی گرانبها و سخاوتمندانه در قبال برآمدنش.
کویر در عین آرامش درس سخت کوشی می دهد، در عین غنا درس قناعت می دهد ، در عین سخاوت درس مبارزه می دهد، مبارزه برای آموختن ، بالغ شدن ، مصفا شدن ، صداقت داشتن ، مهر ورزیدن ،  و عشق ورزیدن ، خود باوری ، خداباوری و در یک کلام انسان شدن ، و اینچنین است که آسمان کویر غلغله است از ستارگانی که به تماشای این مبارزه آمده اند تا زیبایی و تلألو خویش را نثار پیروزمندان این کارزار زندگی نمایند و دست آنها را  گرفته و تا بلندای افق برآورند و به وسعت تاریخ در معرض دیدگان مردمان قرار دهند و فریاد برآورند که آآآآی همگان ؛ آدمیتی که دادار هستی برای خلقتش تفاخر کرد این است که خود را ساخت و از خاک بر افلاک رفت .

هم رازان و هم نوایانم :

دو سال پیش در چنین روز هایی در اوج عشق و ایمان به اهالی زمین و آسمان و در کشاکش مبارزه و تکاپو برای ساختن آن قطعه ی غنی از خاک اهورایی ایران فرشته ای خوش رو با شاخه ای از یاس در دست نوای “الرحیل” را در گوشم زمزمه کرد و به نرمی گفت که اینک فصل کوچ است . گفتم : ادامه ی کار؟ گفت دیگرانی در پَسَت بر عهده خواهند گرفت و من بر آن به یقین بودم به همان مقدار که بر چنین روزی به یقین بودم ، این نیز فصلی از مبارزه بود و مرحله ای از وصول به کمال، مبارزه، مبارزه است و و مقدمه ی وصال، مبارزه اگر فراز و فرود نداشت که مبارزه نبود و میدان مبارزه اگر خلل و فرج نداشت آوردگاه نبود، بزم گاه بود و من می دانستم و می دانم که مردمان سرزمین آفتاب با این مبارزه بیگانه نیستند؛ آنها چشمانی تیزبین، اندیشه ای عمیق، سینه ای فراخ، دستانی آفریننده و زانوانی مستحکم دارند.

اینک من در کنار شما و همراه شمایم ؛ در کنار آن پژوهشگری که بدنبال کشف حقایق و واکاوی رازهای هستی شب را به صبح پیوند می زند ، در کنار آن معلمی که درس محبت و عشق و آداب چگونه زیستن را در ذهن و قلب آیندگان می نگارد ، در کنار آن کارگر بی توقعی که در هزار توی نمور معادن و یا زیر تیزی تیغ آفتاب فردای این سرزمین را ترسیم می کند ، در کنار آن پزشک و پرستاری که با سوز دل مرهم انسانیت بر زخم و رنج بیماران می گذارد ، در کنار آن مدیری که با تدبیر ، دانش و تجربه ی خود را پدرانه و عاشقانه و بدون چشم داشت در جهت اعتلای این منطقه نثار فرزندان این سرزمین می کند .

در کنار پدران فداکار ، در کنار مادران عاشق و در کنار جوانان توانمند، پر انرژی و پرسشگر…

آری عزیزان جان ؛

من از شما جدا نشده ام ، من نیز همچنان چون شما دغدغه ی پاسداری از میراث  گران سنگ این سرزمین را دارم ، من نیز چون شما به خاطر غفلت از سرمایه های انسانی و منابع طبیعی و خدادادی منطقه نگرانم ، من نیز چون شما از بی توجهی نسبت به فرصتها و بازماندن از قطار توسعه در رنجم، من دلواپس شکافهای ویرانگر نسلی، طبقاتی، فکری و هویتی مردمم هستم، من نیز چون شما از کوتاهی در ادای وظیفه نسبت به نسلهای آینده دغدغه دارم.

ما به بزرگ منشی ، مناعت طبع ، فهم ، ادب ، فرهنگ ، اخلاق ، ایمان ، خودباوری ، سخت کوشی ، ژرف اندیشی ، تعمق ، مردم داری ، نوع دوستی ، متانت ، مهرورزی ، پاک دستی ، نیک اندیشی ، نیک زبانی و خوش قلبی گذشتگانمان در مقابل دیگر مردمان افتخار می کنیم، فرزندانمان در ادامه ی تاریخ نیز باید ما را به این صفات بشناسند و بشناسانند و سرهایشان را به خاطر داشتن پدرانی با این صفات بالا بگیرند . و این یادگارها را به امانت به فرزندانشان بسپارند .

این سنت مألوف مردمان ایران زمین و حسنه ی جاریه ی مجاوران کویر است .

فرزندانم ؛

من به تکریم بزرگان ، مهربانی با کودکان ، همدلی با جوانان ، فروتنی با منتقدان و مدارا با دشمنان پای بند بودم . دعای خیر و نیت پاک شما انرژی من بود و دشواریها و مشکلات پلکان صعود من. از دروغ پرهیز کردم ، حرمت دوستی را نشکستم به هیچ کس بدگمان نبودم ، سخن زشت بر زبان نراندم ، میثاق و عهدم با شما را پاس داشتم ، به اصول و باورهای خود پشت نکردم و ایمان خویش را با هیچ چیز معاوضه نکردم .

آری ما در طول تاریخ چنین بوده ایم و خواهیم بود و وطن را اینگونه از گذشتگان تحویل گرفتیم و اینگونه به آیندگان تحویل خواهیم داد .

دعا گو وهمراه همیشگی شما سید ماشاءا. شکیبی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی