اختیاری

 

جان  نباشد جز خبر در آزمون                   هر که را  افزون  خبر  جانش فزون

رسانه ها از مصادیق بارز مدنیت در هر اجتماعی می باشند . با گسترش روز افزون تکنولوژی و بویژه ارتباطات ، دنیا به دهکده کوچکی مبدل گردیده که با بروز هر رخدادی در هر گوشه ای از جهان بلافاصله دیگر ساکنان این کره خاکی در دور ترین نقاط از آن مطلع می شوند ؛ از اینرو تاثیرگذاری خبرنگاران ، رسانه ها و اصحاب رسانه بخصوص در تغذیه اذهان و شکل دهی افکار جهانی پدیده ای غیر قابل انکار است که همگان بر آن اذعان دارند ، بنابراین رسالت و تعهدی که بر دوش اصحاب رسانه و بویژه خبرنگاران است بار سنگینی است که تنها کسانیکه صداقت و راستی را سرلوحه کار خویش قرار داده اند خواهند توانست از عهده آن بر آیند .

رسانه ها ودر راس آن خبرنگاران چشمهای بینایی هستند که مهمترین مسئولیت اصلاح و نظارت بر عملکرد عناصر هر اجتماع را بر عهده دارند ؛ با تعدد رسانه ها و گسترش اطلاع رسانی و بویژه ایجاد رقابت انسانی سالم در این عرصه تنها آنهایی مورد اقبال عامه قرار خواهند گرفت که راستی را سرلوحه فعالیت حرفه ای خویش قرار داده و با رعایت اصول امانتداری و پایبندی به اخلاق حرفه ای حقایق را انعکاس دهند ، چرا که با افزایش روز افزون و تعدد منابع اطلاع رسانی ، بلافاصله مخاطبان از صحت و سقم و زوایای پیدا و پنهان هر خبری مطلع گردیده و بنابراین آنانکه به راه ناصواب بروند در اندک زمانی اعتبار حرفه ای خود را  به بهایی اندک به حراج خواهند گذاشت .

نقش اساسی و سازنده ای که خبرنگاران و رسانه ها در اصلاح جوامع دارند به اندازه ایست که تعدد آنان در هر جامعه ای بعنوان یک شاخص اساسی ، بیانگر میزان توسعه یافتگی بویژه در ابعاد فرهنگی آن جوامع است .

رسانه ها ، و خبرنگاران بعنوان موتور محرکه اصلی رسانه ها یکی از اصلیترین شاخصه های مدنیت و مصداق حقیقی و بارز آزادی بیان و تجلی اندیشه و از لوازمات و ابزار اصلی تحقق دموکراسی هستند ، و در فراسوی این واقیعت ، سازنده ترین نقش را در اصلاح رویکردها و پدیده های جامعه ایفا می کنند ، چرا که تک تک افراد و عناصر اجتماع را در سیطره چشم تیزبین خود قرار داده و در صورت بروز هر گونه کجروی و خطایی آنرا گوشزد می نمایند و در یک گام فراتر اگر به رسالت انسانی خویش متعهد باشند در راه اصلاح آن خواهند کوشید .

با تغییر چهر و رویکردهای جهانی بویژه در آغاز هزاره سوم ، دیگر رقابتها در میادین جنگهای نظامی نخواهد بود ، بلکه در عرصه های نوین و نوظهور جهانی آنکس قویتر است که آگاهی بیشتری داشته باشد و دسترسی سریعتر به اطلاعات کلید موفقیت خواهد بود ، و قطعا در این عرصه خبرنگاران اساسی ترین نقش را ایفا خواهند نمود .

هفدهم مرداد روز خبرنگار و سالروز شهادت شهید صارمی را به تمامی خبرنگاران و اصحاب رسانه تبریک می گوییم و توفیق روز افزون آنانرا از درگاه خداوند طلب می نماییم .                                                                                                                                              

     محسن  اختیاری

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی